Rekonstrukcja twarzy bez blizn

| Medycyna
Dr. Daniel Borsuk

Daniel Borsuk, chirurg plastyczny z Hôpital Maisonneuve-Rosemont i profesor z Uniwersytetu Montrealskiego, zrekonstruował dzięki modelowi 3D część twarzy pobitego w pubie 23-letniego mężczyzny, nie pozostawiając na niej ani jednej dodatkowej blizny. Do rekonstrukcji z dostępem przez jamę ustną wykorzystano kość pobraną z miednicy.

Dr. Daniel Borsuk

Kilka wcześniejszych operacji zakończyło się fiaskiem, a pacjentowi - Alexowi - zależało na odzyskaniu dawnego wyglądu, bez deformacji i nowych blizn.

Borsuk podjął się tego zadania i 22 października przeprowadził pierwszą taką operację w Kanadzie.

Alex został pobity w wieku 19 lat. Zmiażdżono mu kość policzkową i dolną część oczodołu, przez co twarz stała się asymetryczna. Wcześniejsze próby rekonstrukcji się nie powiodły. Wszczepiony implant uległ zakażeniu i przez blisko rok spod powieki wydobywała się wydzielina. Mężczyzna nieustannie odczuwał ból, zażywał duże dawki antybiotyku i uzależnił się od środków przeciwbólowych.

Zniekształcenie twarzy miało ogromny wpływ na jego samoocenę, osobowość i poczucie tożsamości.

Borsuk, który doskonalił swoje umiejętności w USA, zaproponował, by pobrany z biodra fragment kości z naczyniami i unerwieniem ukształtować na wzór nieuszkodzonego policzka. Mając na podorędziu trójwymiarowy model czaszki, dopasowywał do niego kość. Unaczynienie kości było zachowane, dzięki czemu implant był utrzymywany przy życiu w czasie, gdy ja rzeźbiłem go, by pasował do twarzy.

Gdy Borsuk rzeźbił, André Chollet, szef Wydziału Chirurgii Plastycznej Uniwersytetu Montrealskiego, przygotowywał twarz Alexa do przeszczepu. Lekarze przeprowadzili go przez jamę ustną. Usunęliśmy całą tkankę bliznowatą, która powodowała ból, [...] gdy dostaliśmy się do kości, wszystko dopasowało się do siebie jak puzzle. Naczynia przeszczepu połączono z naczyniami z twarzy pacjenta.

rekonstrukcja model 3D biodro twarz czaszka blizna jama ustna Daniel Borsuk