Słodzik zostanie wykorzystany do leczenia agresywnych nowotworów?

| Medycyna
Pascal (pasukaru76), CC

Sacharyna, sztuczny środek słodzący, może znaleźć zastosowanie w terapii lekoopornych, agresywnych nowotworów.

W ramach najnowszego studium sprawdzano, jak sacharyna wiąże się z anhydrazą węglanową 9 (ang. carbonic anhydrase 9, CA9) - enzymem katalizującym reakcję powstawania jonu wodorowęglanowego z wody i dwutlenku węgla. CA9 bierze udział w procesach utrzymywania odpowiedniego wewnątrz- i zewnątrzkomórkowego pH, co ma znaczenie dla wzrostu i przerzutowania nowotworów piersi, płuc, wątroby, nerek, trzustki i mózgu.

Bazując na swoich odkryciach, zespół dr. Roberta McKenny z Uniwersytetu Florydy chce opracować i przetestować kilka bazujących na sacharynie leków, które mogłyby spowalniać wzrost takich guzów oraz zmniejszać ich oporność na chemio- i radioterapię.

W prawidłowych warunkach ekspresja CA9 ogranicza się do powierzchni erytrocytów, a także nabłonka śluzówki żołądka i woreczka żółciowego, dlatego enzym byłby dobrym celem dla leków, które nie wpływałyby lub wpływałyby słabo na zdrową tkankę otaczającą nowotwór.

CA9 należy do grupy anhydraz węglanowych i dotąd trudno było wskazać substancję blokującą tylko jej działanie. W pewnym momencie okazało się jednak, że onkologom może przyjść w sukurs właśnie sacharyna. W ramach wcześniejszych badań dr Claudiu T. Supuran z Uniwersytetu we Florencji wykazał bowiem, że sacharyna hamuje działanie CA9, nie wpływając na 13 pozostałych izoform anhydraz węglanowych. Później zespół dr Sally-Ann Poulsen z Griffith University zademonstrował potencjał sacharyny związanej z glukozą. Zabieg ten sprawił, że do inhibicji CA9 trzeba było o wiele mniej sacharyny, a cząsteczka wykazywała 1000-krotnie wyższe powinowactwo do enzymu niż sama sacharyna.

McKenna oraz jego studenci Jenna Driscoll i Brian Mahon zastosowali rentgenografię strukturalną i ustalili, jak sacharyna wiąże się z CA9.

sacharyna anhydraza węglanowa 9 blokowanie inhibicja pH przerzutowanie wzrost Robert McKenna