Przenośna chmura chemiczna skorków

| Nauki przyrodnicze
gbohne, CC

Dorosłe skorki posługują się wielofunkcyjną chmurą chemiczną, która ma nie tylko odstraszyć drapieżniki, ale i zabezpieczać przed chorobami.

Zespół Tiny Gasch, doktorantki z Uniwersytetu Justusa Liebiga w Gießen, stwierdził, że wydzielina skorków ma właściwości antybakteryjne, a także grzybo- oraz nicieniobójcze. Co ciekawe, wyodrębniono substancję nieznaną dotąd u owadów.

Od lat 60 przeprowadzono tylko 2 badania [dotyczące wydzieliny skorków]: jedno chemiczne i drugie odnośnie do zachowania. Od tej pory niewiele zrobiono, mimo że to naprawdę interesujący rząd owadów.

Jak wyjaśnia Gasch, pewne aspekty trybu życia skorków podwyższają ryzyko zakażenia patogenami i pasożytami. Skorki spędzają dużo czasu pod ziemią. Zagrażają im wtedy bakterie, nicienie itp. Poza tym tworzą skupiska, a wiadomo, że w takich warunkach choroby zakaźne rozprzestrzeniają się szybciej, gdyż owady znajdują się bardzo blisko siebie i czasem się wzajemnie czyszczą.

Aby sprawdzić swoje podejrzenia co do istnienia skorkowej ochrony przeciw różnym mikroorganizmom, Gasch przekonała współpracowników do zbadania worków gruczołowych dorosłych przedstawicieli 3 gatunków: skorka pospolitego (Forficula auricularia), Apterygida media i Chelidurella guentheri. Wyekstrahowaną z nich ciecz wprowadzono do hodowli mikroorganizmów pospolitych w rejonach występowania skorków. To było naprawdę ekscytujące. Wydzieliny wszystkich 3 badanych gatunków wykazywały działanie antybakteryjne i grzybobójcze, a F. auricularia również niecieniobójcze. W kolejnym etapie studium naukowcy analizowali skład wydzielin. W tym celu posłużyli się chromatografią gazową ze spektrometrią mas.

Gasch podkreśla, że skorki są cały czas spowite swego rodzaju mgiełką. Wg niej, to "przenośna" chmura zabezpieczająca przed mikroorganizmami.

skorki skorek pospolity Forficula auricularia Apterygida media Chelidurella guentheri wydzielina drapieżniki ochrona mikroorganizmy bakterie grzyby nicienie Tina Gasch