Przenośna chmura chemiczna skorków
Dorosłe skorki posługują się wielofunkcyjną chmurą chemiczną, która ma nie tylko odstraszyć drapieżniki, ale i zabezpieczać przed chorobami.
Zespół Tiny Gasch, doktorantki z Uniwersytetu Justusa Liebiga w Gießen, stwierdził, że wydzielina skorków ma właściwości antybakteryjne, a także grzybo- oraz nicieniobójcze. Co ciekawe, wyodrębniono substancję nieznaną dotąd u owadów.
Od lat 60 przeprowadzono tylko 2 badania [dotyczące wydzieliny skorków]: jedno chemiczne i drugie odnośnie do zachowania. Od tej pory niewiele zrobiono, mimo że to naprawdę interesujący rząd owadów.
Jak wyjaśnia Gasch, pewne aspekty trybu życia skorków podwyższają ryzyko zakażenia patogenami i pasożytami. Skorki spędzają dużo czasu pod ziemią. Zagrażają im wtedy bakterie, nicienie itp. Poza tym tworzą skupiska, a wiadomo, że w takich warunkach choroby zakaźne rozprzestrzeniają się szybciej, gdyż owady znajdują się bardzo blisko siebie i czasem się wzajemnie czyszczą.
Aby sprawdzić swoje podejrzenia co do istnienia skorkowej ochrony przeciw różnym mikroorganizmom, Gasch przekonała współpracowników do zbadania worków gruczołowych dorosłych przedstawicieli 3 gatunków: skorka pospolitego (Forficula auricularia), Apterygida media i Chelidurella guentheri. Wyekstrahowaną z nich ciecz wprowadzono do hodowli mikroorganizmów pospolitych w rejonach występowania skorków. To było naprawdę ekscytujące. Wydzieliny wszystkich 3 badanych gatunków wykazywały działanie antybakteryjne i grzybobójcze, a F. auricularia również niecieniobójcze. W kolejnym etapie studium naukowcy analizowali skład wydzielin. W tym celu posłużyli się chromatografią gazową ze spektrometrią mas.
Gasch podkreśla, że skorki są cały czas spowite swego rodzaju mgiełką. Wg niej, to "przenośna" chmura zabezpieczająca przed mikroorganizmami.
Komentarze (0)