Kto je pikantnie, ten mniej soli i ma niższe ciśnienie

| Zdrowie/uroda
United States Department of Agriculture (Bill Tarpenning)

Jedzenie pikantnych potraw wydaje się zmniejszać ochotę na sól.

Najnowsze chińskie badanie wykazało, że osoby, które lubią pikantne jedzenie, jedzą mniej soli i mają niższe ciśnienie.

Wcześniejsze pilotażowe badanie zademonstrowało, że śladowe ilości kapsaicyny, alkaloidu zapewniającego papryczce chilli ostry smak, nasilają postrzeganie słoności pokarmów. Chcieliśmy [więc] sprawdzić, czy efekt ten może zmniejszyć spożycie soli - opowiada prof. Zhiming Zhu z Trzeciego Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Chongqing.

Naukowcy zebrali grupę 606 dorosłych. Na wstępie określono ich preferencje w zakresie słonych i pikantnych smaków. Okazało się, że w porównaniu do ludzi najmniej lubiących pikantne potrawy, ich najzagorzalsi miłośnicy mieli ciśnienie skurczowe i rozkurczowe niższe, odpowiednio, o 8 i 5 mmHg. Ponadto spożywali oni mniej soli.

Autorzy publikacji z pisma Hypertension obrazowali też 2 regiony mózgu zaangażowane w percepcję słoności: wyspę i korę okołooczodołową. Okazało się, że rejony stymulowane przez ostrość i słoność się pokrywały, a pikantne przyprawy dodatkowo nasilały aktywność w regionach pobudzanych przez sól. Wg Chińczyków, podwyższona aktywność zwiększa wrażliwość na sól, dzięki czemu pewnym osobom wystarczają słabiej posolone potrawy.

Ponieważ wszyscy badani to Chińczycy, konieczne są dalsze badania, które pokażą, czy wyniki można generalizować na inne nacje.

Zwyczaje i preferencje mają, oczywiście, znaczenie, jeśli chodzi o pikantne jedzenie, ale nawet drobna, stopniowana zmiana może przynieść korzyści zdrowotne - podsumowuje Zhu.

sól kapsaicyna ostre potrawy ciśnienie Zhiming Zhu