Translokacja w czasie rzeczywistym

| Medycyna

Po raz pierwszy naukowcy bezpośrednio obserwowali wydarzenia, które prowadziły do powstania aberracji chromosomowej występującej często w komórkach nowotworowych - translokacji. Wyniki studium zespołu z National Cancer Institute (NCI) ukazały się w piśmie Science.

Choć od dawna wiadomo, że translokacja, przemieszczenie fragmentu chromosomu w inne miejsce tego samego albo innego chromosomu, odgrywa istotną rolę w różnych nowotworach - jest przyczyną m.in. białaczki szpikowej - sam proces jej formowania pozostawał owiany tajemnicą. By lepiej zrozumieć przebieg wydarzeń, Amerykanie wywoływali pęknięcia DNA różnych chromosomów żywych komórek. Dzięki zaawansowanej technice obrazowania wizualizowali później w czasie rzeczywistym prawidłowe i nieprawidłowe łączenie zakończeń (pęknięcia oznaczano zielonymi bądź czerwonymi fluorescencyjnymi białkami).

Wykazano, że translokacje występują w ciągu kilku godzin od uszkodzenia obu nici (ang. double-strand breaks, DSBs) i są niezależne od cyklu komórkowego.

Na kolejnych etapach eksperymentu zespół z NCI hamował kluczowe elementy maszynerii naprawy DNA i sprawdzał, jak to wpływa na naprawę uszkodzeń i tworzenie translokacji. Ustalono, że inhibicja kinazy DNA-PK niemal 10-krotnie zwiększała częstość występowania translokacji.

 

translokacja aberracja chromosomowa nowotwór wizualizacja czas rzeczywisty