Triklosan szybko zmienia mikrobiom jelit

| Zdrowie/uroda
Horia Varlan, CC

Triklosan, środek bakteriobójczy i przeciwgrzybiczny występujący w wielu produktach codziennego użytku, np. w mydłach, dezodorantach czy pastach do zębów, szybko zaburza mikrobiom jelit.

Zespół dr. Christophera Gaulke'ego z Uniwersytetu Stanowego Oregonu prowadził badania na danio pręgowanych (Danio rerio). Naukowcy zauważyli, że triklosan powoduje szybkie zmiany zarówno w strukturze mikrospołeczności, jak i liczebności poszczególnych gatunków. Choć nie wiadomo dokładnie, jaki będzie mieć to wpływ na ludzi i zwierzęta, Amerykanie przypuszczają, że upośledzenie mikroflory jelit może przyczyniać się do rozwoju albo pogłębienia choroby.

Biolodzy zauważyli, że niektóre grupy, np. enterobakterie (Enterobacteriaceae) były bardziej, a inne, np. z rodzaju Pseudomonas, mniej podatne na działanie triklosanu.

Istnieją, oczywiście, sytuacje, kiedy czynniki bakteriobójcze są potrzebne. Naukowcy mają teraz jednak dowody, że mikroflora jelit wpływa na metabolizm, a także funkcjonowanie sercowo-naczyniowe, immunologiczne i neurologiczne, dlatego obawy o ich nadmierne wykorzystanie są uzasadnione. Możliwe są również oddziaływania skumulowane.

Wyjaśniając, czemu zajęli się właśnie triklosanem, autorzy publikacji z PLoS ONE przypominają, że jest on wchłaniany zarówno przez skórę, jak i układ pokarmowy (wykrywa się go w moczu, kale i mleku). Wcześniejsze badania wykazały, że triklosan zaburza funkcje endokrynne u ryb i szczurów, może też sprzyjać powstawaniu guzów wątroby i zmieniać odpowiedź zapalną.

triklosan mikrobiom jelit enterobakterie Psudomonas skład danio pręgowany Christopher Gaulke