Stabilność lotu trzmiela
Na Xu i Mao Sun z Beihang University wykorzystali model matematyczny, by przeanalizować lot trzmieli przy różnych prędkościach. Okazało się, że owady te są niestabilne w czasie zawisania i ruchu z niewielką szybkością oraz neutralne lub słabo stabilne przy wyprawach odbywanych ze średnią i dużą prędkością.
Niestabilność przy zawisaniu jest głównie skutkiem bocznego ustawienia skrzydeł (pojawia się dodatni moment wywracający). Gdy prędkość się zwiększa, skrzydła są wyginane ku tyłowi, przez co stabilność lotu wzrasta.
Posługując się uśrednionymi pomiarami wielkości i kształtu skrzydeł, wagi oraz sił działających ku górze i ku dołowi, Chińczycy sprawili, że pod względem matematycznym stabilność lotu machającego skrzydłami owada można było analizować podobnie jak parametry ruchu "sztywnego" aeroplanu. Badając mechanikę lotu, specjaliści bazowali na swoim modelu, a nie na obserwacji żywych owadów. Eliminując element aktywnej kontroli, podejście obliczeniowe pozwoliło symulować naturalną stabilność ruchu machającego - wyjaśnia Sun.
Xu i Sun przyjęli, że generalnie płaskie skrzydła trzmieli zaokrąglają się przy brzegach, a ich grubość to ok. 3% długości. Autorzy artykułu z Journal of Theoretical Biology podkreślają, że by określić ogólną stabilność lotu, należy uwzględnić zarówno ruch w pionie, jak i w poziomie.
Duet ma nadzieję, że zdobyte informacje przydadzą się robotykom pracującym nad latającymi maszynami.
Komentarze (3)
lester, 19 marca 2013, 02:22
O ile pamiętam to jeszcze do niedawna trzmiele nie miały prawa latać... na szczęście nie wiedziały o tym i nic sobie z tego nie robiły. Teraz Chińczycy nagle już modelują lot trzmiela (czyżby równania płynu zostały dopasowane do rzeczywistości i trzmiele już mogą latać?), twierdząc, że w zwisie jest niestabilny. Tylko o ile pamiętam własne obserwacje, to trzmiele dość precyzyjnie trafiają tam, gdzie chcą, często przez pewien czas wisząc dokładnie nad lub przed kwiatem.
Dalej, co to znaczy mała, średnia i duża prędkość? A do reszty mnie ubawiło to, że modelowanie jest w oparciu o... założenia. I na koniec mowa o "naturalnej stabilności". Tylko patrzeć, kiedy ponownie okaże się, że jednak nie powinny móc oderwać się od ziemi. Albo, że najstabilniejszy lot jest w z prędkościami Mach 1 i powyżej
mam3nogi, 19 marca 2013, 09:59
sam nie miałeś prawa latać
http://kopalniawiedz...d-Bomphrey,7485
to był zwykły mit, a pajace go powielają
http://en.wikipedia...._misconceptions
The flight mechanism and aerodynamics of the bumblebee (as well as other insects) are actually quite well understood, in spite of the urban legend that calculations show that they should not be able to fly. In the 1930s, the French entomologist Antoine Magnan, using flawed techniques, indeed postulated that bumblebees theoretically should not be able to fly in his book Le Vol des Insectes (The Flight of Insects).[173][174] Magnan later realized his error and retracted the suggestion. However, the hypothesis became generalized to the false notion that "scientists think that bumblebees should not be able to fly".
i dalej tu:
http://en.wikipedia....#Misconceptions
lester, 19 marca 2013, 17:59
kolejny z osobistymi wycieczkami zamiast dyskusji, kolejny nie pojmujący sarkazmu. dostęp do internetu jest ZBYT powszechny.