Wiemy, dlaczego tygrys jest biały
Rzadko spotykane białe tygrysy występują obecnie głównie w ogrodach zoologicznych. Jak się okazuje, ich jasne wybarwienie futra jest spowodowane zmianą w pojedynczym genie.
Shu-Jin Luo i jego koledzy z Uniwersytetu w Pekinie opracowują program zachowania w zdrowiu trzymanej w niewoli populacji Naukowcy postanowili dowiedzieć się, jaki czynnik wpływa na niezwykłe białe umaszczenie kotów. Przeprowadzili badania genetyczne 16 białych i pomarańczowych tygrysów z Chimelong Safari Park. Wykazali, że za ubarwienie tygrysów odpowiada gen SLC45A2, o którym wiadomo, że jest odpowiedzialny za barwę wielu innych zwierząt, w tym ryb czy koni. Okazało się, że u białych tygrysów gen ten zapobiega syntezie przede wszystkim czerwonych i żółtych barwników, a nie ma wpływu na czarny. To wyjaśnia, dlaczego białe tygrysy zachowują charakterystyczne dla swojego gatunku paski.
U białych tygrysów czasem dochodzi do pojawienia się wad fizycznych, takich jak np. zez. Ale, zdaniem Luo, odpowiedzialni za to są ludzie, którzy niewłaściwie rozmnażają te zwierzęta w niewoli.
Komentarze (2)
BM, 24 maja 2013, 23:21
Tutaj już ewolucja nie reguluje czy są to przydatne przeżyciu i rozmnażaniu mutacje genów. Każdy tygrys z dowolną mutacją przeżywa i jest krzyżowany przez co geny coraz bardziej odchodzą od tej stabilnej konfiguracji spotykanej w naturze.
wampir, 25 maja 2013, 18:23
Wyrażasz się negatywnie, a nie zwracasz uwagi na to ile tygrysów aktualnie żyje na świecie. Chwilowo każdy okaz jest cenny i poprawia nierówne szanse tygrysów w walce z wyginięciem.