Nauka w liczbach

v.max1978, CC

Najlepszy z najlepszych

Zarówno ARWU jak i THE-QS za najlepszą uczelnię na świecie uznały Uniwersytet Harvarda. Od początku istnienia tych rankingów co roku plasuje się na pierwszym miejscu obu.

Uczelnia jest instytucją prywatną i została założona w 1636 roku w Cambridge w stanie Massachusetts przez władze kolonii Massachusetts. Jest zatem najstarszą szkołą wyższą w USA. Była on wzorowana na uniwersytetach brytyjskich i, chociaż nie była instytucją związaną z żadnym kościołem, silne piętno odcisnęli w niej dominujący w koloniach Purytanie i ich filozofia.

Od 13 marca 1639 roku znana była jako Harvard College po tym, jak John Harvard, duchowny z Anglii, który zmarł w wieku 31 lat, podarował jej w testamencie swoją bibliotekę liczącą 400 książek oraz 779 funtów, co stanowiło połowę jego majątku. Dzięki temu Harvard College miał zapewnione finansowanie. Uczelnia po raz pierwszy nazwana została "uniwersytetem" w konstytucji stanu Massachusetts w 1780 roku.

W XIX gdy na scenę polityczną wkroczyła Partia Demokratyczno-Republikańska (założona przez Thomasa Jeffersona i Jamesa Madisona wyznawała klasyczny liberalizm, sprzeciwiała się silnemu rządowi federalnemu, opowiadała się za dużymi prawami dla poszczególnych stanów i ścisłym przestrzeganiem Konstytucji USA) uznano, że z funduszy publicznych nie można finansować prywatnej instytucji, jaką był Harvard University. Nastąpiła zatem prawdziwa "prywatyzacja" uniwersytetu.

W historii uczelni w szczególny sposób zapisał się jej wieloletni (1869-1909) rektor Charles William Eliot, który przeprowadził na niej radykalne reformy, czyniąc Uniwersytet Harvarda nowoczesną placówką naukową, na której wzorowano inne szkoły w USA, zarówno wyższe  jak i średnie.

Obecnie Uniwersytet Harvarda jest drugą, po Fundacji Billa i Melindy Gatesów, pod względem posiadanych zasobów finansowych instytucją typu non-profit. Cały majątek uczelni, wraz z wpływającymi doń datkami, wart jest 26 miliardów dolarów.

Na 2401 fakultetach studiuje ponad 19 000 osób. Uczelnia zatrudnia ponad 13 000 pracowników, w tym ponad 10 600 to pracownicy wydziałów medycznych.

Wśród jego absolwentów jest kilku amerykańskich prezydentów od Johna Adamsa, poprzez Johna Kennedy'ego i George'a W. Busha po Baracka Obamę. Harvard wykształcił też premiera Kanady Pierre'a Trudeau, prezydenta Meksyku Felipe Calderona czy Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona. Studiowali na nim filozof Henry D. Thoreau, pisarze i poeci jak Ralph Waldo Emerson i T. S. Elliot, aktorzy (Jack Lemmon, Natalie Portman czy Tommy Lee Jones) i wielu, wielu innych.

Aż 48 absolwentów Uniwersytetu Harvarda zdobyło Nagrodę Nobla.

uczelnia zestawienie ranking ARWU THE-QS Harvard University University of Cambridge USA Wielka Brytania Polska Uniwersytet Jagielloński