Tablica Mendelejewa coraz bogatsza
Do tablicy okresowej pierwiastków oficjalnie dodano dwa elementy o liczbach atomowych 114 i 116. Istnieją one mniej niż sekundę, po czym ulegają rozpadowi, ale dzięki badaniom nad nowymi pierwiastkami jesteśmy coraz bliżej tzw. wyspy stabilności, czyli znalezieniu jeszcze cięższych elementów, których stabilność ma wynosić całe dekady.
Od dziesiątków lat wiadomo, że oba pierwiastki istnieją, jednak trudno było zdobyć ostatecznie przekonujący dowód. Przed kilkoma dniami komitet Joint Working Party on Discovery of Elements złożony z przedstawicieli International Union of Pure and Applied Chemistry oraz International Union of Pure and Applied Physics, zakończył trwające 3,5 roku badanie dowodów i zgodził się na wpisanie nowych elementów do tablicy okresowej.
Z międzynarodowym komitetem współpracowały dwie grupy, jedna pod kierunkiem Jurija Oganessiana z instytutu badań nuklearnych (JINR) w Dubnej w Rosji, a druga prowadzona przez Kena Moody'ego z Lawrence Livermore National Laboratory. Uczeni tworzyli nowe atomy zderzając w akceleratorze w JINR atomy lżejszych pierwiastków. Element 116 powstał dzięki bombardowaniu kiuru (Cu, 96 protonów) jądrami wapnia (20 protonów). Pierwiastek 116 żył tylko przez kilka milisekund, a następnie rozpadł się na cząsteczkę alfa składającą się z dwóch protonów oraz dwóch neutronów i pierwiastek 114. Z kolei sam 114 uzyskano z bombardowania plutonu (94 protony) wapniem.
Element 114 po około pół sekundy rozpadał się na copernicium, który sam jest nowym elementem w tablicy okresowej, dodanym doń w 2009 roku.
Nowe elementy mają swoje tymczasowe nazwy. Ununquadium (114) oraz ununhexium (116). O samych pierwiastkach niewiele wiadomo, gdyż dotychczas udało się uzyskać tak małe ich ilości, że nie przeprowadzono niemal żadnych badań.
Do wspomnianej powyżej wyspy stabilności jest coraz bliżej. Naukowy przewidują, że wyznacza ją pierwiastek o 120 lub 126 protonach w jądrze.
Komentarze (4)
pogo, 6 czerwca 2011, 18:39
nazwy Ununquadium oraz ununhexium NIE SĄ nadanymi im nazwami i znaczą jedynie sto czternaście i sto szesnaście... właściwe nazwy nadadzą im naukowcy, które je odkryli.
Podane w artykule nazwy są tylko tymczasowe.... dokładnie tak samo było jak czytałem kiedyś tablicę Mendelejewa w liceum i pierwiaski 105, 106 i 107 miały analogiczne nazwy i notatkę, że jeszcze nie udało się ich uzyskać lub potwierdzić ich powstania.
lucky_one, 7 czerwca 2011, 07:44
Jestem za nadaniem pierwiastkowi 116 nazwy Elerium Niektórzy będą wiedzieć o co chodzi
Jajcenty, 7 czerwca 2011, 14:37
Elerium jest dość trwałe. Na tyle, że nie znika z magazynu Poczekajmy zatem na pierwszy z wyspy stabliności
lucky_one, 7 czerwca 2011, 17:45
W sumie racja Elerium miało być już niby 115.. ale to są wszystko nietrwałe pierwiastki. Może faktycznie uczczenie tą nazwą któregoś z wyspy stabilności było by bardziej na miejscu