![](/media/lib/453/i-sobor.jpg)
Rosjanie znaleźli dwa książęce pochówki potomków Aleksandra Newskiego
Humanistyka | 4 maja 2021, 15:54Archeolodzy z Rosyjskiej Akademii Nauk zidentyfikowali pochówki książąt Dymitra Alekandrowicza oraz Iwana Dymitrowicza, potomków jednego z największych ruskich władców, Aleksandra Newskiego, świętego Kościoła Prawosławnego.
![](/media/lib/453/i-ecmo.jpg)
Specjaliści z WUM przeprowadzili złożoną wielonarządową operację
Medycyna | 4 maja 2021, 13:57Siódmego kwietnia specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK WUM) przeprowadzili złożoną operację u chorego hospitalizowanego z powodu nowotworu wątroby i współistniejącej choroby wieńcowej.
![](/media/lib/453/i-lodowiec.jpg)
Niemal wszystkie lodowce na Ziemi tracą masę, a tempo utraty lodu przyspiesza
Nauki przyrodnicze | 4 maja 2021, 12:00Międzynarodowy zespół naukowy, w skład którego weszli uczeni ze Szwajcarskiego Instytutu Technologicznego w Zurichu (ETH Zurich), wykazał, że niemal wszystkie ziemskie lodowce tracą masę, a tempo utraty lodu przyspiesza. To najszerzej zakrojone i najbardziej dokładne badania tego typu. To również pierwsze badania, w których uwzględniono wszystkie lodowce na Ziemi
![Anatomia mózgu](/media/lib/126/i-anatomia-mozg.jpg)
Duże mózgi ssaków rozwinęły się dzięki dwóm wielkim katastrofom
Nauki przyrodnicze | 4 maja 2021, 10:11Po porównaniu masy mózgów i ciał 1400 żyjących i wymarłych gatunków ssaków naukowcy doszli do wniosku, że mózgi ssaków nie powiększały się liniowo. Uczeni wykorzystali w swoich badaniach m.in. skamieniałości 107 ssaków, w tym najstarszej małpy Europy czy prehistorycznych waleni. Okazało się, że zwierzęta o dużych mózgach, jak słonie czy delfiny, powiększały ten organ w różny sposób.
![](/media/lib/453/i-zderzenia.jpg)
Polscy fizycy zbadali plazmę kwarkowo-gluonową i wyjaśnili różnice między teorią a obserwacjami
Astronomia/fizyka | 1 maja 2021, 11:08Gdy rozpędzone niemal do prędkości światła jony ołowiu lub złota wpadną na siebie w czeluściach akceleratorów, na ułamki sekund tworzy się plazma kwarkowo-gluonowa. Zdaniem naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, dane eksperymentalne wskazują, że na arenie wydarzeń są tu obecni jeszcze inni, dotychczas niedoceniani aktorzy: fotony. Ich zderzenia prowadzą do emisji pozornie nadmiarowych cząstek, których obecności nie potrafiono wyjaśnić.
![](/media/lib/453/i-maliny.jpg)
W Olsztynie badają, czy maliny mogą łagodzić skutki niewłaściwej diety
Medycyna | 30 kwietnia 2021, 14:26Wysokokaloryczna dieta, składająca się z dużej ilości przetworzonej żywności może prowadzić m.in. do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Przejawy tego schorzenia może łagodzić spożywanie bogatych w polifenole malin. Na ile skuteczna to pomoc sprawdzają naukowcy z Olsztyna.
![](/media/lib/453/i-sasanki.jpg)
Złodziej ukradł kępę sasanki otwartej z Biebrzańskiego Parku Narodowego
Nauki przyrodnicze | 30 kwietnia 2021, 13:32Biebrzański Park Narodowy (BbPN) poinformował o wykopaniu najbardziej okazałej i efektownej kępy sasanki otwartej rosnącej przy Carskiej Drodze. Okazuje się, że nie jest to, niestety, odosobniony przypadek, bo wiosną w Basenie Dolnym (Basenie Południowym) wykopano jeszcze co najmniej 3 inne rozety tej rośliny.
![](/media/lib/451/i-ingenuity.jpg)
Marsjański śmigłowiec Ingenuity nie odbył 4. z zaplanowanych lotów
Astronomia/fizyka | 30 kwietnia 2021, 12:01Dane, które nadeszły z Marsa wskazują, że śmigłowiec Ingenuity nie wykonał postawionego przed nim zadania i nie odbył czwartego lotu testowego. Jednocześnie z danych wynika, że urządzenie jest w dobrym stanie i jest bezpieczne
![](/media/lib/453/i-karlik-wiekszy.jpg)
Naukowcy badają migracje nietoperzy na południowym Bałtyku
Nauki przyrodnicze | 30 kwietnia 2021, 11:54Od początku kwietnia na południowym Bałtyku prowadzone są badania migracji nietoperzy. Projekt jest realizowany przez pracowników i doktorantów Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego (UG), którzy współpracują z naukowcami z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Detektory ultradźwięków zarejestrują sygnały echolokacyjne wysyłane przez nietoperze. Ich nagrywanie pozwoli określić przelatujące gatunki, a także oszacować skalę i terminy zjawiska.
![](/media/lib/453/i-tiangong3.jpg)
Chiny rozpoczęły budowę własnej stacji kosmicznej. Jej główny moduł trafił właśnie na orbitę
Astronomia/fizyka | 30 kwietnia 2021, 10:46Po dziesięcioleciach przygotowań Chiny wystrzeliły kluczowy element swojej przyszłej stacji kosmicznej – moduł serwisowy Tianhe. Wokół niego ma zostać zbudowana stacja, która pozwoli Chinom na stałą obecność człowieka w kosmosie. Państwo Środka zapowiada, że stacja będzie w pełni działała do końca 2022 roku.