![](/media/lib/451/i-koniczynki.jpg)
Kosmiczne czterolistne koniczynki
Astronomia/fizyka | 10 kwietnia 2021, 11:51Czy w kosmosie także możemy znaleźć czterolistne koniczynki? Odkrył je międzynarodowy zespół naukowców. Współautorem badań jest Jean Surdej, profesor wizytujący w Instytucie Obserwatorium Astronomicznym UAM w Poznaniu. Te czterolistne koniczynki, to kwazary – niezwykle jasne jądra odległych galaktyk, które napędzane są przez znajdujące się w nich supermasywne czarne dziury
![](/media/lib/451/i-podloga.jpg)
Chodząc po drewnianej podłodze, możemy generować energię dla domu
Technologia | 9 kwietnia 2021, 19:49Szwajcarscy naukowcy zauważyli, że w drewnie zainfekowanym rozkładającymi je grzybami dochodzi do 55-krotnego zwiększenia produkcji energii. Po 10 tygodniach od zainfekowania drewno wytwarzało tyle energii, że wystarczało to do zasilenia LED-ów. Uczeni twierdzą, że podłoga z drewna potraktowanego grzybem mogłaby wytwarzać odnawialną energię elektryczną, która powstawałaby wskutek chodzenia ludzi po takiej podłodze.
![](/media/lib/451/i-wlos.jpg)
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie: wszyty w grzbiet książki włos pochodzi prawdopodobnie z XVI w.
Ciekawostki | 9 kwietnia 2021, 19:45Podczas opracowywania zbiorów pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) natrafili na niespodziewane znalezisko - włos i to nie byle jaki, bo najprawdopodobniej XVI-wieczny. Został wszyty w grzbiet książki oprawianej w tym okresie.
![](/media/lib/451/i-operacja01.jpg)
WUM: 2-miesięcznemu dziecku wszczepiono najmniejszą dostępną na świecie mechaniczną zastawkę serca
Medycyna | 9 kwietnia 2021, 13:41Trzydziestego pierwszego marca br. zespół Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK WUM) przeprowadził u 2-miesięcznego dziecka operację wszczepienia najmniejszej dostępnej na świecie mechanicznej zastawki serca.
![](/media/lib/451/i-film.jpg)
Premiera filmu braci Quay o Norwidzie
Ciekawostki | 9 kwietnia 2021, 12:11Instytut Książki zaprasza na krótkometrażowy film o Cyprianie Norwidzie pt. "Vade-mecum". Wyreżyserowali go Stephen i Timothy Quayowie, wybitni twórcy animacji filmowej. Premiera będzie miała miejsce w poniedziałek (12 kwietnia) o godz. 19 na Facebooku i YouTube'ie Instytutu Książki. Film będzie prezentowany z napisami w języku polskim. Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem filmoznawcy dr. Łukasza Jasiny i literaturoznawcy dr. hab. Karola Samsela.
![](/media/lib/451/i-mtsharp.jpg)
Mars nie wysychał liniowo. Raz było na nim mokro, a raz sucho
Astronomia/fizyka | 9 kwietnia 2021, 11:47Zanim Mars stał się tak suchy, jak obecnie, panujące na nim warunki kilkukrotnie zmieniały się między wilgotnymi a suchymi. Takie wnioski płyną z analizy zdjęć o wysokiej rozdzielczości wykonanych przez teleskop znajdujących się na pokładzie łazika Curiosity
![](/media/lib/451/i-eksperyment.jpg)
Żywa skamieniałość z Pangei. Mikroorganizm zatrzymał ewolucję na miliony lat
Nauki przyrodnicze | 9 kwietnia 2021, 09:37Odkrycie mikroorganizmu, który zatrzymał swoją ewolucję na miliony lat może mieć olbrzymie znaczenie dla biotechnologii oraz samego rozumienia ewolucji mikroorganizmów. Musimy być bardzo ostrożni, gdy robimy założenia odnośnie tempa ewolucji i interpretujemy drzewo życia. Możliwe, że niektóre organizmy mogą wejść w okres ewolucyjnego sprintu, a inne niemal zatrzymują ewolucję
![](/media/lib/320/i-leniwy.jpg)
Prawie połowa Polaków przybrała znacznie na wadze w czasie pandemii
Zdrowie/uroda | 9 kwietnia 2021, 06:13W trakcie pandemii Polacy znacznie ograniczyli aktywność fizyczną. Przyczyniło się to w dużym stopniu do tycia mieszkańców naszego kraju. Aż 42 proc. z nas przybrało na wadze średnio 5,7 kg – wynika z sondażu Ipsos COVID 365+.
![](/media/lib/450/i-amfiteatr06.jpg)
Turcja: w Mastaurze odkryto wyjątkowy amfiteatr sprzed ok. 1800 lat
Humanistyka | 8 kwietnia 2021, 14:01W Mastaurze (ok. 120 km na południowy wschód od Izmiru, w pobliżu miasta Nazili) odkryto amfiteatr sprzed ok. 1800 lat, który mógł pomieścić do 20 tys. widzów oglądających walki gladiatorów i zwierząt. Był on częściowo zakryty roślinnością.
![](/media/lib/450/i-zawiniatko.jpg)
Tajemnica biskupa rozwikłana. Wiemy, kim był wcześniak ukryty w trumnie duchownego
Humanistyka | 8 kwietnia 2021, 12:51Zwłoki zmarłego w 1679 roku biskupa Lund Pedera Winstrupa są jednymi z najlepiej zachowanych XVII-wiecznych ciał. Przed 6 laty informowaliśmy, że podczas skanowania trumny z ciałem duchownego dokonano niezwykłego odkrycia. Okazało się, że u stóp Winstrupa, ukryte w jego szatach, spoczywają szczątki dziecka, urodzonego w 5. lub 6. miesiącu ciąży