![](/media/lib/427/i-parasuchus-sp.jpg)
„Prehistoryczne gady Polski” - niezależni artyści tworzą komputerowy dokument paleontologiczny
Nauki przyrodnicze | 27 października 2020, 12:14"Prehistoryczne gady Polski" to animowany komputerowo dokument paleontologiczny, opowiadający o wymarłych zwierzętach, które zamieszkiwały w mezozoiku tereny dzisiejszej Polski. Film jest tworzony przez niezależny zespół artystów z różnych dziedzin (współpracują oni ściśle z naukowcami). Na czele projektu stoi paleoartysta i paleontolog Szymon Górnicki.
![](/media/lib/427/i-nowyoled.jpg)
Wyświetlacz OLED o rozdzielczości 10 000 PPI. Posłuży do udoskonalenia wirtualnej rzeczywistości
Technologia | 27 października 2020, 11:08W nowym wyświetlaczu OLED, którego autorami są specjaliści z Samsunga i Uniwersytetu Stanforda, upakowano niemal 10 000 pikseli na cal. Prace te mogą doprowadzić do powstania zaawansowanych wyświetlaczy do rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej.
![](/media/lib/385/i-machu-picchu01.jpg)
Polska architekt udowodniła istnienie dwóch inkaskich systemów miar
Humanistyka | 27 października 2020, 09:56W czasie rozplanowywania budowli w słynnym Machu Picchu w Peru Inkowie stosowali dwa rodzaje miar. Jeden z nich opierał się na module wynoszącym 42 cm, drugi – 54 cm. Istnienia tego pierwszego naukowcy spodziewali się, drugi – jest niespodzianką.
![](/media/lib/144/i-panda-biega.jpg)
Pierwsze nagranie godów i spółkowania dzikich pand wielkich. Rzeczywistość jest bardziej brutalna od naszych wyobrażeń
Nauki przyrodnicze | 27 października 2020, 05:48W spowitych mgłą górach Qin Ling po raz pierwszy nagrano rytuał godowy i spółkowanie dzikich pand wielkich. Dzięki filmowi można próbować wnioskować, czemu pandy tak trudno rozmnożyć w niewoli. Autorami nagrania są chińscy filmowcy Yuanqi Wu i Jacky Poon. Stanowi ono część nowego dokumentu PBS pt. „Pandas: Born to be Wild”. To odcinek otwierający 39. sezon serialu dokumentalnego „Nature”.
![](/media/lib/427/i-woda2.jpg)
NASA poinformowała o znalezieniu wody na oświetlonej przez Słońce powierzchni Księżyca
Astronomia/fizyka | 26 października 2020, 18:32NASA poinformowała o znalezieniu wody na oświetlonej przez Słońce powierzchni Księżyca. Wodę zauważono za pomocą Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOPHIA). Odkrycie sugeruje, że woda może być obecna nie tylko w zimnych, zacienionych miejscach Srebrnego Globu.
![](/media/lib/427/i-brama01.jpg)
Archeolodzy odsłonili główną bramę pałacu w Harranie
Humanistyka | 26 października 2020, 13:30Tureccy archeolodzy odsłonili główną bramę pałacu w Harranie. Stanowisko to znajduje się w południowo-wschodniej Turcji, ok. 40 km na południowy wschód od Şanlıurfy.
![](/media/lib/195/i-illustris.jpg)
Atomowy zegar optyczny pomaga poszukiwać ciemnej materii
Astronomia/fizyka | 26 października 2020, 12:40Współczesne zegary optyczne pracują z dokładnością 1 sekundy na 20 miliardów lat. Dlatego też naukowcy z USA, pracujący pod kierunkiem Juna Ye z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii postanowili wykorzystać tę precyzję oraz niezwykłą stabilność wykorzystywanych w nich kryształów krzemowych do uściślenia zakresu potencjalnych interakcji zachodzących pomiędzy ciemną materią a cząstkami i polami Modelu Standardowymi.
![](/media/lib/427/i-pingwiny-rownikowe.jpg)
Na Wyspach Galápagos odntowano rekordowe wzrosty liczebności 2 endemitów
Nauki przyrodnicze | 26 października 2020, 11:57Odnotowano rekordowe wzrosty liczebności 2 endemitów z Wysp Galápagos: pingwinów równikowych (Spheniscus mendiculus) i kormoranów nielotnych (Phalacrocorax harrisi). Pingwin równikowy to gatunek zagrożony, a kormoran nielotny jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.
![](/media/lib/427/i-clovis.jpg)
Kultura Clovis pojawiła się i zniknęła w ciągu 300 lat. Była uzależniona od megafauny?
Humanistyka | 26 października 2020, 11:09Kultura Clovis, przez dziesięciolecia uważana za najstarszą kulturę Ameryki Północnej, wciąż nas zaskakuje. Najnowsze badania artefaktów wykonanych przez przedstawicieli tej kultury wykazały, że wszystkie one powstały w bardzo krótkim czasie, pomiędzy 13 050 a 12 750 lat temu.
![](/media/lib/427/i-lyczko.jpg)
Polski naukowiec pracuje nad zapachami regulującymi apetyt
Zdrowie/uroda | 26 października 2020, 05:04Jacek Łyczko, doktorant w Katedrze Chemii UPWr, zdobył niemal 1,5-milionowy grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na stworzenie nowej generacji środków regulujących apetyt. Wykorzysta do nich naturalne i bezpieczne zapachy.