![](/media/lib/428/i-buraki.jpg)
Związek z czerwonych buraków przyda się w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?
Medycyna | 3 listopada 2020, 10:52Czerwone buraki są pełne składników, których spożycie jest wiązane z wieloma prozdrowotnymi zjawiskami jak zwiększona produkcja białych krwinek czy obniżenie ciśnienia. Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego poinformowali o wyizolowaniu z czerwonych buraków peptydu, który może być lekiem stosowanym w zwalczaniu stanów zapalnych.
![](/media/lib/428/i-most.jpg)
Szkocja: pozostałości XIV-wiecznego mostu ponownie ujrzały światło dzienne
Humanistyka | 3 listopada 2020, 05:11W rzece Teviot w Szkocji odnaleziono pozostałości Ancrum Old Bridge. Datowanie dębowych belek wskazało na połowę XIV w. To najstarsze naukowo datowane relikty mostu, jakie odkryto w oryginalnym położeniu w szkockiej rzece.
![](/media/lib/104/i-chrome.jpg)
Google Chrome straciła udziały na rzecz... Microsoft Edge
Technologia | 2 listopada 2020, 15:57Po raz pierwszy w historii Google Chrome traci rynkowe udziały na rzecz... Microsoft Edge. Jak wynika z najnowszych danych NetMarketShare roku rynkowe udziały Chrome'a zmniejszyły się z 69,94% we wrześniu do 69,25% w październiku. W tym samym czasie udziały Edge'a zwiększyły się z 8,84% do 10,22%.
![](/media/lib/380/i-operacja.jpg)
Śląscy naukowcy opatentowali powłokę przeciwzużyciową pomocną przy cięciu nerwów
Medycyna | 2 listopada 2020, 14:13Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk opatentowali powłokę przeciwzużyciową do pokrycia noża chirurgicznego tnącego nerwy obwodowe. To kolejny krok tego zespołu w unowocześnianiu narzędzi chirurgii nerwów obwodowych, gdzie od jakości cięcia i późniejszego zespolenia zależy to, czy pacjent będzie sprawny i nie będzie cierpiał z powodu trudnych do opanowania bóli neuropatycznych.
![](/media/lib/434/i-bulgaria.jpg)
W północnej Bułgarii odkryto unikatową rzymską twierdzę
Humanistyka | 2 listopada 2020, 13:26Pod koniec sezonu archeologicznego na obrzeżach wioski Szirokowo na północy Bułgarii odkryto unikatową rzymską fortecę. Wg specjalistów z Regionalnego Muzeum Historii w Ruse (Регионален исторически музей - Русе), datuje się ona na V wiek.
![](/media/lib/428/i-exp1.jpg)
Dzisiaj mija 20. rocznica stałej obecności człowieka w przestrzeni kosmicznej
Astronomia/fizyka | 2 listopada 2020, 13:02Dzisiaj, 2 listopada, przypada 20. rocznica stałej obecności człowieka w przestrzeni kosmicznej. Od takiego bowiem czasu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest nieprzerwanie zamieszkana.
![](/media/lib/342/i-lung-cancer-cells-purple-945x532px.jpg)
Wiemy, dlaczego po radioterapii niektóre nowotwory stają się bardziej złośliwe
Medycyna | 2 listopada 2020, 11:23Radioterapia to jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia nowotworów. Wykorzystuje się wówczas cząstki lub fale o wysokich energiach, które niszczą lub uszkadzają komórki nowotworowe. Niestety istnieją nowotwory, które potrafią zyskać oporność na radioterapię, a w niektórych przypadkach zastosowanie tej metody powoduje nawet, że nowotwór staje się bardziej inwazyjny, pogarszając prognozy pacjenta.
![](/media/lib/428/i-plyty.jpg)
Ultraczysta miedź dla niezwykłego eksperymentu
Astronomia/fizyka | 2 listopada 2020, 05:32W lutym i marcu do amerykańskiego Fermilab dostarczono trzy zestawy miedzianych płyt, które natychmiast zostały zabrane do magazynu znajdującego się 100 metrów pod ziemią. Miedź wydobyto w Finlandii, walcowano w Niemczech i dostarczono do USA, a wszystko odbyło się w ciągu zaledwie 120 dni. Pośpiech był bardzo wskazany
![](/media/lib/372/i-mysiawieza.jpg)
Archeologom udało się zejść na dno Mysiej Wieży w Kruszwicy
Humanistyka | 31 października 2020, 10:29Próby dotarcia do dna Mysiej Wieży w Kruszwicy trwały przez cały rok. Najpierw jednak z wieży, która powstała w 1350 roku, trzeba było usunąć wiele ton gruzu i śmieci. W końcu po jej oczyszczeniu można było pomyśleć o zejściu na dno.
![](/media/lib/275/i-palacdozow.jpg)
Bariery MOSE ochroniły Wenecję przed powodzią. Ich użycie może jednak rodzić poważne problemy
Ciekawostki | 30 października 2020, 14:50System zapór MOSE po raz pierwszy w historii ochronił Wenecję przez powodzią. Budowane od kilkudziesięciu lat bariery miały działać już od 2011 roku, jednak z powodu korupcji prace nad nimi ciągle się opóźniały. W ubiegłym roku donosiliśmy o zalaniu Wenecji przez największą powódź od 50 lat