Bakterie jelitowe żyją w naszych mózgach?
Medycyna | 13 listopada 2018, 17:31W czasie dorocznego spotkania Society for Neuroscience zaprezentowano plakat, który przyciągnął uwagę specjalistów. Na zdjęciu w wysokiej rozdzielczości było bowiem widać... bakterię penetrującą i kolonizującą zdrową komórkę mózgową.
Niespodziewana rola oligodendrocytów w rozwoju stwardnienia rozsianego
Medycyna | 13 listopada 2018, 14:24Oligodendrocyty – komórki gleju formujące osłonki mielinowe - wydają się odgrywać ważną rolę w rozwoju stwardnienia rozsianego (SR), choroby demielinizacyjnej ośrodkowego układu nerwowego.
Drabinka dla płazów ratuje życie i populację
Ciekawostki | 13 listopada 2018, 13:22Organizacja Warwickshire Amphibian and Reptile Team (WART) umieszcza w kanałach odpływowych na poboczu dróg pokryte siatką aluminiowe drabinki dla płazów. Docelowo znajdą się one w 20 lokalizacjach w pobliżu miejsc lęgowych tych zwierząt. Zabieg ma wspomóc kurczące się populacje płazów z West Midlands.
W środowiskach tlenowych zachodziło "tostowanie" białek z tkanek miękkich dinozaurów
Nauki przyrodnicze | 13 listopada 2018, 12:47Choć nie jest to intuicyjne skojarzenie, okazuje się, że przypieczona skórka tostów i zachowane tkanki miękkie z kości dinozaurów mają ze sobą coś wspólnego. Co to takiego, opisano na łamach Nature Communications.
Chiny odraczają wdrożenie zmienionych przepisów dot. handlu kośćmi tygrysów i rogami nosorożców
Nauki przyrodnicze | 13 listopada 2018, 11:46Po protestach organizacji ekologicznych Chiny odraczają termin wprowadzenia w życie złagodzonych przepisów dot. handlu kośćmi tygrysów i rogami nosorożców.
Otyłość, czynnik ryzka powstanie nowotworu, może... ułatwiać walkę z nowotworem
Medycyna | 13 listopada 2018, 11:45Otyłość to, po paleniu tytoniu, drugi najważniejszy czynnik ryzyka występowania nowotworów. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis zauważyli zadziwiające zjawisko – otyli pacjenci czasem lepiej reagują na leczenie przeciwnowotworowe niż pacjenci o niższej wadze ciała
Polscy archeolodzy odkryli najstarszą świątynię w rejonie Zatoki Perskiej
Humanistyka | 13 listopada 2018, 10:13Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej ma ponad 7 tys. lat. Odkrył ją właśnie polsko-kuwejcki zespół archeologów w Kuwejcie. Ta budowla to ewenement, bo kolejna świątynia na tym obszarze jest młodsza o kilka tysięcy lat – uważają odkrywcy.
Odkryli nieznany mechanizm powstawania wstrząsu anafilaktycznego
Medycyna | 9 listopada 2018, 20:40Dla osób z poważną alergią wstrząs anafilaktyczny może oznaczać śmierć. Zjawisko to przebiega niezwykle szybko i dotychczas nie było wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy z Duke University opisali właśnie na łamach Science nieznany dotychczas mechanizm reakcji układu odpornościowego.
Najstarsze ślady gada w Parku Wielkiego Kanionu, a może i na świecie
Nauki przyrodnicze | 9 listopada 2018, 14:35Prof. Stephen Rowland z Uniwersytetu Nevady w Las Vegas odkrył 28 śladów stóp, pozostawionych przez gadopodobną istotę 310 mln lat temu. To najstarsze tropy, jakie kiedykolwiek znaleziono w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu.
DNA ujawnia nieznane fakty z zasiedlania Ameryki
Humanistyka | 9 listopada 2018, 13:32Badania genetyczne ujawniły niespodziewane informacje na temat przybycia człowieka do Ameryki Środkowej i Południowej. Dowiadujemy się z nich, że w przeszłości doszło do dwóch nieznanych wcześniej epizodów wymiany genetycznej pomiędzy Ameryką Północną a Południową. Jeden z tych epizodów zaważył na składzie genetycznym całego kontynentu.