![](/media/lib/285/i-piedradelsol.jpg)
Tysiącletni petroglif przedstawia całkowite zaćmienie Słońca?
10 sierpnia 2017, 17:45Pochodzący sprzed 1000 lat petroglif z Kanionu Chaco może przedstawiać całkowite zaćmienie Słońca. Taką hipotezę wysunął emerytowany profesor University of Colorado w Boulder, J. McKim Malville.
![](/media/lib/284/i-artefakty-z-nacieciami-z-jaskini-gougha.jpg)
W górnym paleolicie kości celowo nacinano podczas kanibalistycznych rytuałów
10 sierpnia 2017, 07:19Badania ludzkiej kości promieniowej z Jaskini Gougha w Somerset w Wielkiej Brytanii wykazały, że została ona celowo ponacinana ("wyrzeźbiona") w czasie kanibalistycznego rytuału.
![](/media/lib/284/i-jezyki.jpg)
Nowoczesna technologia ratuje unikatowe nagrania lingwistyczne
9 sierpnia 2017, 10:33Dzięki skanowaniu optycznemu naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley ratują nagrania 78 rdzennych języków Kalifornii. Większość z tych nagrań powstała przed ponad 100 laty. Zabytki ludzkiego języka zapisano na 2700 woskowych cylindrów, które obecnie, z różnych przyczyn, znajdują się w nie najlepszym stanie
![](/media/lib/284/i-lokietek.jpg)
Legenda o Władysławie Łokietku w jaskini - archeolodzy mają nowe dowody
8 sierpnia 2017, 07:05Ostrogi i fragmenty naczyń ceramicznych z XIII i XIV w. znaleźli archeolodzy w jaskiniach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest prawdopodobne, że opowieść o pobycie Łokietka w jednej z jaskiń w tym rejonie nie jest tylko legendą - powiedział PAP dr Michał Wojenka z UJ.
![](/media/lib/284/i-kamien-ze-slimakami-z-fontanny-apolla.jpg)
Fontanny z kamienia, na przekroju którego widać ślimaki sprzed 85 mln lat
7 sierpnia 2017, 13:17Fontanny usytuowane w pobliżu Muzeum Prado w Madrycie wykonano ze skały osadowej z muszlami ślimaków z czasów dinozaurów. Skamieniałości ujawniły pochodzenie materiału - wydobyto go w zapomnianych kamieniołomach w miejscowości Redueña.
![](/media/lib/284/i-knossos.jpg)
Minojczycy i Mykeńczycy byli spokrewnieni
3 sierpnia 2017, 17:06Pierwsze badania genetyczne przedstawicieli kultury minojskiej i mykeńskiej dowodzą, że byli oni ze sobą spokrewnieni. Obecnie sporo wiemy o obu kulturach, zarówno z wykopalisk archeologicznych jak i z literatury. Jednak niewiele wiemy o samych ludziach.
![](/media/lib/284/i-statua-straznika.jpg)
W Angkor Archaeological Park odkryto statuę z XII w.
1 sierpnia 2017, 14:15W Angkor Archaeological Park w Kambodży odkopano statuę z piaskowca datowaną prawdopodobnie na koniec XII w. Archeolodzy podkreślają, że to najważniejsze znalezisko w ostatnich latach.
![](/media/lib/283/i-sedecjasz.jpg)
Archeologia potwierdza biblijne spalenie Jerozolimy
1 sierpnia 2017, 10:46W Księdze Jeremiasza, w rozdziale poświęconym zdobyciu Jerozolimy przez Babilończyków czytamy, że Chaldejczycy spalili nadto dom królewski oraz domy ludu [JR 39,8]. Teraz archeolodzy z Izraelskiej Służby Starożytności znaleźli dowody wskazujące, że przed 2600 lat miasto rzeczywiście zostało spalone.
![](/media/lib/142/i-kosci2.jpg)
To nie obcy, ale mające zostać wojownikiem sarmackie dziecko
31 lipca 2017, 14:16Znaleziony na stanowisku Kyz-Aul w pobliżu Kerczu na wschodzie Krymu szkielet z wydłużoną czaszką należał do 18-24-miesięcznego chłopca, który przed niemal 2 tys. lat został wybrany na wojownika. Zgodnie z sarmacką tradycją, w specjalny sposób deformowano mu głowę, bo wydłużona czaszka miała zmieniać charakter i zwiększać agresję.
![](/media/lib/283/i-kanaan.jpg)
Genetyka dowodzi, że Kananejczycy przetrwali podbój przez Izraelitów
28 lipca 2017, 15:14W Księdze Powtórzonego Prawa Bóg nakazuje Izraelczykom w miastach należących do narodów, które ci daje Pan, twój Bóg, jako dziedzictwo, niczego nie zostawisz przy życiu. Gdyż klątwą obłożysz Chetytę, Amorytę, Kananejczyka, Peryzzytę, Chiwwitę i Jebusytę, jak ci rozkazał Pan, Bóg twój [Pwt 20:16-17]. Najnowsze badania archeologiczne i genetyczne dowodzą jednak, iż Kananejczycy przetrwali, a ich potomkami są współcześni mieszkańcy Libanu.