Wirus Zika zwalcza komórki macierzyste glejaka wielopostaciowego
11 września 2017, 13:01Pewnego dnia wirus Zika (ZIKV) może znaleźć zastosowanie w terapii glejaka wielopostaciowego. Okazuje się bowiem, że niszczy komórki macierzyste nowotworu, a więc komórki najbardziej oporne na standardowe leczenie.
Zastrzyk z nanocząstek ogranicza wtórne uszkodzenia rdzenia
8 września 2017, 12:46Po urazie rdzenia stan zapalny i bliznowacenie prowadzą do uszkodzeń wtórnych, które hamują zdolność układu nerwowego do samonaprawy. Ostatnio jednak naukowcy z Northwestern University zauważyli, że wstrzyknięcie po urazie rdzenia biodegradowalnych nanocząstek zapobiega obu tym niekorzystnym zjawiskom.
Śmiertelny przypadek malarii mózgowej w północnych Włoszech
7 września 2017, 07:21W północnych Włoszech na malarię mózgową zmarła 4-letnia dziewczynka. Ponieważ jest to region wolny od malarii, lekarze nazywają jej przypadek tajemniczym.
Aspiryna - z jednej strony pomaga, z drugiej strony może utrudnić leczenie
6 września 2017, 12:26Codzienne zażywanie aspiryny, by zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego, może także utrudnić leczenie tej choroby, jeśli ktoś jednak na nią zapadnie.
Przełącznik molekularny do leczenia chorób zapalnych
5 września 2017, 07:30Naukowcy z Uniwersytetu Queensland przybliżyli się do opracowania nowych leków na choroby zapalne, w tym na alergie czy pokrzywkę. Australijczycy zbudowali bowiem molekularne przełączniki, które pomagają kontrolować odpowiedź immunologiczną na wiele częstych alergenów.
Przy udziale naukowców z Lublina powstała tabletka na jaskrę
28 sierpnia 2017, 14:39Powstał pierwszy doustny środek na jaskrę, niebezpieczną chorobę oczu. Koncepcja tabletki z cytykoliną, powstrzymującą śmierć komórek siatkówki oka, powstała w Lublinie. Tu też zainicjowano badania nad jej skutecznością.
Przeciwcukrzycowe monomery epikatechiny z kakao
28 sierpnia 2017, 14:23Związki występujące głównie w kakao - monomery epikatechiny - pomagają komórkom beta trzustki uwalniać więcej insuliny i lepiej reagować na podwyższony poziom glukozy we krwi.
Antybiotykowe supertrio
23 sierpnia 2017, 14:09Zespół z Uniwersytetu w Buffalo wykazał, że za pomocą zestawu działających synergicznie 3 antybiotyków można zwalczyć pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) z genami mcr-1 i ndm-5, które normalnie sprawiają że są one oporne na antybiotyki ostatniej szansy.
Serotonina może nasilać szumy uszne
23 sierpnia 2017, 13:08Najnowsze badania sugerują, że serotonina może pogarszać szumy uszne (ang. tinnitus).
Zewnętrzne oświetlenie nocą wiąże się z wyższym ryzykiem raka piersi
22 sierpnia 2017, 12:05Kobiety, które żyją na obszarach z wysokim poziomem oświetlenia zewnętrznego nocą, są bardziej zagrożone rakiem piersi. Korelacja jest silniejsza u pań pracujących na nocne zmiany.