Bardzo skuteczny bezprzewodowy plaster na migrenę
2 marca 2017, 17:02Bezprzewodowa opaska na ramię, na którą składają się gumowe elektrody i chip, może uwolnić chorych od migren.
Popularne leki na osteoporozę zwiększają ryzyko mikropęknięć kości
2 marca 2017, 13:22Bisfosfoniany, leki stosowane w leczeniu osteoporozy, zwiększają ryzyko wystąpienia w kościach mikropęknięć. Jak tłumaczą naukowcy z Imperial College London, mogą one zmniejszać mechaniczną wytrzymałość kości.
Potrójnie ujemny rak piersi ma słabą stronę, którą można zaatakować
2 marca 2017, 12:11Badacze z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) znaleźli piętę achillesową potrójnie ujemnego raka piersi (TNBC). Ten typ nowotworu występuje u około 20% chorych i bardzo trudno go leczyć, gdyż nie występują w nim receptory estrogenowe i progesteronowe oraz nie dochodzi do nadekspresji receptora HER2
Od bakterii glebowych do nowego lekarstwa na gruźlicę
1 marca 2017, 14:28Związki wzorowane na substancjach antybakteryjnych bakterii glebowych można wykorzystać do walki z gruźlicą.
Promień ze światłowodu zastępuje badania krwi w czasie operacji
28 lutego 2017, 14:15Prof. Aristide Dogariu z Uniwersytetu Środkowej Florydy opracował metodę monitorowania krwi pacjenta w czasie rzeczywistym w czasie operacji. Amerykanin posługuje się światłowodem, by w ten sposób przepuścić promień światła przez krew i zinterpretować sygnał, który ulega odbiciu.
Pracują nad klejami tkankowymi inspirowanymi 'korkami' kleszczy
28 lutego 2017, 13:42Dzięki substancji przypominającej cement kleszcz może się na kilka dni zakotwiczyć w skórze. Naukowcy z 2 uniwersytetów w Wiedniu chcą ją odtworzyć chemicznie i wykorzystać w badaniach biomateriałowych.
WHO opublikowała listę bakterii, na które najpilniej potrzeba leków
28 lutego 2017, 07:32Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sporządziła pierwszą w historii listę lekoopornych bakterii, które w największym stopniu zagrażają ludzkiemu zdrowiu i najpilniej wymagają stworzenia nowych leków.
Zarażenie wirusem opryszczki powiązane ze wzrostem ryzyka autyzmu
27 lutego 2017, 11:37Wirus opryszczki pospolitej typu 2 (HHV-2), wywołujący opryszczkę narządów płciowych, może odgrywać rolę w rozwoju autyzmu u dzieci. Z dużych badań populacyjnych przeprowadzonych w Norwegii wynika, że aktywna infekcja na wczesnym etapie ciąży powoduje dwukrotny wzrost ryzyka pojawienia się chorób ze spektrum autyzmu (ASD) u chłopca
Inhalacje z resweratrolu spowalniają starzenie płuc
23 lutego 2017, 13:55Wdychanie resweratrolu spowalnia zmiany w płucach związane ze starzeniem. Badania prowadzono na myszach.
Jad ślimaka może okazać się alternatywą dla przeciwbólowych opioidów
21 lutego 2017, 13:23Conus regius, niewielki ślimak z Morza Karaibskiego, używa trucizny podczas polowania. Być może produkowana przezeń substancja stanie się alternatywą wobec opioidowych środków przeciwbólowych.