
Lepiej więcej i rzadziej?
7 grudnia 2012, 15:18Zjadanie 3 głównych posiłków zamiast 6 mniejszych obniża poziom trójglicerydów we krwi otyłych kobiet. W dłuższej perspektywie może to zmniejszyć ryzyko choroby serca.

Turban aromaterapeutyczny i nie tylko
5 grudnia 2012, 14:05Szkocka firma Murray Hogarth stworzyła linię turbanów dla pacjentek chorych na nowotwory. Akcesoria ASHA są nie tylko ładne, mają też chronić i relaksować: wydzielają olejki eteryczne, zabezpieczają przed promieniowaniem UV i wspomagają funkcję termoregulacyjną.

Kto śpi dłużej, ten jest bardziej odporny na ból
4 grudnia 2012, 11:48Wydłużając nieznacznie sen, dorośli mogą zwiększyć czujność w ciągu dnia i zmniejszyć wrażliwość na ból.

Alergia przez wodę i herbicydy?
3 grudnia 2012, 15:182,4-dichlorofenol, który powstaje jako produkt uboczny chlorowania wody oraz w wyniku transformacji środowiskowej jednego z herbicydów fenoksyoctowych kwasu 2,4-dichlorofenoksyoctowego (2,4-D), częściowo odpowiada za wzrost zapadalności na alergie pokarmowe w krajach rozwiniętych.

Przeciwdepresyjny przystanek
29 listopada 2012, 12:34By pomóc Szwedom w walce z sezonowym zaburzeniem afektywnym, w jednym z tamtejszych miast w 30 wiatach przystankowych zainstalowano lampy emitujące ultrafiolet. Usługa fototerapeutyczna będzie dostępna przez 3 tygodnie.

Rozmarynowy ratunek dla oczu
28 listopada 2012, 13:03Kwas karnozowy - jeden z głównych związków rozmarynu - chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej.

Gruczoły potowe odgrywają kluczową rolę w gojeniu ran
27 listopada 2012, 18:43Gruczoły potowe odpowiadają nie tylko za chłodzenie organizmu, ale i za gojenie ran. Dotąd sądzono, że oparzenia czy wrzody zasklepiają się dzięki nowym komórkom z mieszków włosowych albo nietkniętej skóry na brzegach uszkodzenia. Teraz okazuje się, że ważną rolę odgrywają również komórki macierzyste z unikatowych dla naczelnych ekrynowych gruczołów potowych.

Płyn nasienny trenuje organizm kobiety
27 listopada 2012, 13:07Płyn nasienny sprawia, że organizm kobiety lepiej toleruje płód. Wg naukowców z Uniwersytetu w Adelajdzie, kontakt ze spermą partnera w ciągu 3-6 miesięcy przed poczęciem przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia różnych komplikacji, m.in. stanu przedrzucawkowego czy hipotrofii wewnątrzmacicznej.

Co z nerkami, to i z mózgiem
23 listopada 2012, 13:25Spadek wydajności pracy nerek wiąże się z pogorszeniem ogólnego funkcjonowania poznawczego, myślenia abstrakcyjnego i pamięci werbalnej.

Odkryto nową funkcję histonów
22 listopada 2012, 15:06Histony to zasadowe białka, na które nawija się łańcuch DNA. Okazuje się, że na tym ich rola się nie kończy, bo wykazują one silnie właściwości przeciwbakteryjne i najwyraźniej stanowią część odporności wrodzonej.