Niedobór witaminy D sprzyja zachorowaniu na raka?

| Medycyna
DG Jones

Pojawiające się w różnych badaniach sugestie o powiązaniu niedoboru witaminy D z ryzykiem zachorowania na raka znajdują potwierdzenie w dwóch studiach przeprowadzonych na University of Rochester. Wskazują one na zwiększone ryzyko raka piersi i jelita grubego.

Pierwsze badanie obejmowało ponad dwieście kobiet z guzem piersi, aż u 66 procent z nich zaobserwowano umiarkowany lub wysoki deficyt witaminy D. Wysoki deficyt szczególnie częsty był u kobiet w zaawansowanym stadium choroby, oraz u kobiet ras niekaukaskich. Afrykanki miały najniższy poziom witaminy D, jaki obserwowano w badaniu.

Drugie studium sugeruje powiązanie niedoboru witaminy D z ryzykiem raka jelita grubego. Objęło ono szeroki przekrój mieszkańców USA, uwzględniając ich wiek, rasę, itd. Badanie wykazało, że niedobór witaminy jest powszechny wśród Afroamerykanów i może to częściowo wyjaśniać dwukrotnie większą ich śmiertelność z powodu raka jelita (przynajmniej około 40 procent tych zgonów).

Witamina D powstaje w skórze pod wpływem światła ultrafioletowego, osoby o ciemnej lub czarnej karnacji wytwarzają jej mniej niż osoby ras białych.

Badacze przyznają, że wyniki nie są całkiem spójne i nie można na przykład ocenić, czy suplementy witaminowe mogą być stosowane jako środek zapobiegawczy. Możliwe też, że niedobór witaminy jest po prostu znacznikiem innej cechy, jak aktywność fizyczna, czy dieta. Mimo to zalecają podawanie suplementów witaminowych kobietom leczonym na raka piersi.

winamina D rak piersi rak jelita grubego University of Rochester Medical Center