Chemokina chroni przeszczep

| Medycyna

Niewykluczone, że znaleziono sposób na uchronienie przeszczepionych wysepek trzustki przed losem, jaki spotkał te zniszczone przez cukrzycę typu 1. Naukowcy z Massachusetts General Hospital (MGH) potwierdzili bowiem, że podana w dwóch różnych postaciach chemokina CXCL12 odpiera limfocyty Th, które pełnią funkcje związane z pobudzaniem odpowiedzi immunologicznej, jednocześnie przyciągając i przytrzymując limfocyty T regulatorowe (Treg), odpowiedzialne za tłumienie zbyt nasilonej lub autoreaktywnej odpowiedzi immunologicznej.

W ramach badań porównywano pokrywanie przeszczepianych wysp trzustkowych CXCL12 oraz ich zamykanie w żelowych kapsułkach z chemokiną. Okazało się, że przy obu strategiach wyspy od myszy niechorujących na cukrzycę przeżywały i odtwarzały długoterminową prawidłową glikemię (biorcami przeszczepu były zwierzęta z cukrzycą uwarunkowaną genetycznie bądź wywołaną eksperymentalnie).

Enkapsulowane wyspy były chronione przed odrzuceniem nawet u zwierząt, które wcześniej stykały się z tkanką genetycznie identyczną z tkanką dawcy (zwykle uwrażliwia to układ odpornościowy biorcy).

Zamknięte w otoczce żelowej z chemokiną wyspy trzustkowe świń także nie były odrzucane i przywracały kontrolę nad poziomem cukru we krwi.

Amerykanie podkreślają, że kolejnym ważnym krokiem będzie badanie procedury u większych zwierząt. Już teraz jednak uważają, że po połączeniu z takimi technologiami, jak np. pozyskiwanie wysp z komórek macierzystych czy wykorzystanie zaawansowanych urządzeń enkapsulacyjnych, metoda dość łatwo powinna znaleźć przełożenie kliniczne.

wyspy trzustkowe chemokina CXCL12 limfocyty Th limfocyty T regulatorowe przeszczep odrzucenie zabezpieczać