A jednak się ociepla...

© azrainman

8. Kwestia globalnego ocieplenia od dawna wyszła poza ramy naukowe i stała się sporem politycznym i ideologicznym. Czy w takiej sytuacji możliwa jest jeszcze uczciwa naukowa debata na ten temat? W końcu większość naukowców uzależnionych jest od dotacji państwowych.

SM: Debata naukowa jest uczciwa. Wystarczy obejrzeć dostępne w sieci materiały ze zjazdów Amerykańskiej Unii Geofizycznej czy Europejskiej Unii Nauk O Ziemi (najbliższy zjazd tej ostatniej w Wiedniu w kwietniu). Argument o dotacjach państwowych jest śmieszny – wystarczy popatrzeć co głoszą naukowcy z państw, które sprzeciwiają się ograniczaniu emisji – takich jak Chiny, Kanada, USA czy Indie. Gdyby reprezentowali oni punkt widzenia oficjalnej polityki państwa, w czasopismach naukowych czy na zjazdach roiłoby się od doniesień zgodnych aktualna linia polityczna – np. naukowcy z Europy „walczyliby“ z tymi zza oceanu. Tego w nauce nie ma.

Zupełnie inaczej wygląda debata w mediach. W mediach ważne są nie fakty, teorie, hipotezy a poglądy i ideologia. Mało istotna jest prawda, bardziej istotne jest kto bardziej błyskotliwie swoje poglądy zaprezentuje. Nieciekawa i trudna prawda nie przykuwa uwagi, nie nadaje się na czołówki. I mamy to co mamy – dezinformację. A przecież ogromna większość danych jest jawna (jednym z nielicznych wyjątków są dane klimatyczne z Polski, ale to mały wycinek danych o klimacie), kody większości modeli klimatu są dostępne dla każdego, podobnie wyniki symulacji. To powód dla którego w nauce nie ma problemu z debatą, który znamy z mediów.

PGB: Do tego co mówi prof. Malinowski dodam że mnie osobiście bardzo irytuje to, że z jednej strony zarzuca się naukowcom "upolitycznienie" badań klimatu, a z drugiej, kiedy z kimś rozmawiam o naukowych podstawach teorii antropogenicznego globalnego ocieplenia, często rozmówca kiwa głową, by na koniec powiedzieć "tak, no ale Chiny...", i sprowadza rozmowę na temat polityki. Niestety, prawa fizyki rządzące naszą atmosferą nie zależą od naszych poglądów politycznych czy ekonomicznych, i nie zmienią się specjalnie dla nas tylko dlatego, że w Polsce nie chcemy mieć podwyżek cen prądu.

9. Czy PerfectGreyBody mógłby zdradzić coś o sobie? Jest naukowcem? Specjalistą w dziedzinie związanej z klimatem? Czy też zajmuje się tym tematem hobbistycznie?

PGB: Nie, jeszcze nie wychodzę z szafy.

klimat globalne ocieplenie wywiad profesor Szymon Malinowski PerfectGreyBody doskonaleszare.blox.pl