O zmęczeniu, po którym nie można odpocząć
U osób z CSF mitochondria z nieznanych przyczyn działają słabiej. Czy zauważono też inne patologiczne zmiany fizjologiczne w organizmach pacjentów?
Nad dokładniejszym opisem zaburzeń występujących w CFS pracują zespoły z najlepszych uczelni na świecie. Co ważne, każdy ośrodek obrał inny cel swoich badań. Nasz współpracownik, prof. Karl Morten z Oxford University, jako ekspert od badań mitochondriów jest szczególnie zainteresowany przywołaną hipotezą. Natomiast dopiero kolejne lata przyniosą, mam nadzieję, odpowiedź na to, który z tych kierunków był najbardziej trafiony.
Kogo CSF dotyka najczęściej? Czy istnieją grupy, u których nie występuje?
CFS może dotknąć każdego, ale najczęściej diagnozowany jest u kobiet w wieku od 30 do 50 lat. Może jednak występować także u mężczyzn i dzieci, co wskazuje na to, że nie jest ograniczony do żadnej konkretnej grupy demograficznej.
Jak się uchronić przed chorobą?
Jest to bardzo ważne pytanie, zważywszy że patogeny mogą się przyczynić do wywołania tej choroby, wliczając w to prawdopodobnie przejście infekcji COVID-19. Poznanie innych czynników wywołujących chorobę mogłoby doprowadzić do stworzenia programów prewencyjnych. Na to potrzeba dalszych badań. Z kolei, aby prowadzić badania naukowe o wysokiej jakości, potrzeba dużych nakładów finansowych. Mam nadzieję, że w przyszłości środków finansowych do prowadzenia badań nad CFS i innymi chorobami bez skutecznego leczenia będzie więcej.
Komentarze (1)
peceed, 15 października 2024, 02:25
Przyczyna:
Nitrofurany, Chinolony, Metronidazol (to Wielka Trójka niszcząca mtDNA, a nie wyczerpująca lista)
Diagnostyka:
Ekstremalnie trudna i zbędna. Wystarczy stwierdzić kontakt z w.w. substancjami i odpowiedź na leczenie.
Leczenie:
Piracetam, Acetylocysteina, PQQ, Błękit metylenowy.
Dodatkowo można się bawić we wszelkiego rodzaju suplementacje, zwłaszcza witamina C, szczególnie dotkliwy jest niedobór chromu.
Święty Gral to protofekcja.