Pasy nie chłodzą
Pasy zebr nie pomagają w chłodzeniu.
Prof. Susanne Åkesson, biolog z Uniwersytetu w Lund, opowiada, że jedna z teorii wyjaśniających występowanie pasów u zebr sugeruje, że w słońcu czarne pasy nagrzewają się bardziej od białych, przez co gdy cieplejsze powietrze z ciemnych okolic zetknie się z chłodniejszym znad jasnych pasów, tworzą się drobne zawirowania działające jak wiatraczki (wentylatory).
By przetestować tę hipotezę, Szwedzi wypełnili duże metalowe beczki wodą i pokryli je imitacjami skór z 1) czarno-białym pasami, 2) jednolicie białymi, 3) jednolicie czarnymi, a także całkowicie 4) brązowymi i 5) szarymi. Beczki postawiono na słońcu i mierzono temperaturę.
Tak jak się można było spodziewać, czarna beczka była najgorętsza, a biała najchłodniejsza. Beczki w pasy i szara miały zaś podobną temperaturę. Pasy nie obniżały [więc] temperatury - twierdzi Åkesson.
Warto przypomnieć, że parę lat temu Susanne Åkesson zaproponowała własną teorię, po co zebrze paski. Zgodnie z przeprowadzonymi przez nią badaniami, czarno-biały wzór sprawia, że ssaki te są nieatrakcyjne dla wysysających krew samic bąkowatych (Tabanidae). W 2016 r. Dunka dostała Ig Nobla. Niezrażona, kontynuowała jednak eksperymenty.
Komentarze (4)
Jajcenty, 9 lipca 2018, 14:42
W przypadku beczki, żeby być precyzyjnym. Zebra różni się tym od beczki, że potrafi się celowo orientować względem źródeł ciepła, a ponadto użyto imitacji skór. Ja bym tak szybko nie skreślał tej teorii.
dajmon, 9 lipca 2018, 22:57
Głowę poraża znaczna różnica między sierścistą skórą a beczką
brimbaks, 10 lipca 2018, 02:02
Wydaje mi sie, że...pasy dezorientują drapieżników podczas pościgu. Mimo, iż, wg badań, każdy osobnik zebry posiada niepowtarzalny wzór, galopujące stado "wytwarza" swego rodzaju efekt stroboskopowy, który utrudnia polującym skupienie się na zdobyczy.
nantaniel, 10 lipca 2018, 12:21
Trzeba będzie okleić kilka beczek imitacją zebrzej skóry i sprawdzić, które beczki będą częściej padały ofiarą drapieżników