Przycisnęli żelazo
Profesor Yuan Ping i jego zespół z Laboratory for Laser Energetics University of Rochester przeprowadzili serię eksperymentów, podczas których poddali żelazo ciśnieniu 5,6 miliona atmosfer. To rekordowe ciśnienie, jakie udało się osiągnąć w żelazie.
Naukowcy wykorzystali technikę kompresji za pomocą wielokrotnego poddawania próbki działaniu fali uderzeniowej. Taka technika utrzymuje entropię na niskim poziomie, a jednocześnie kompresuje materiał. Dzięki temu możliwe jest utrzymywanie temperatury poniżej punktu topnienia.
Podczas eksperymentów wykorzystano technikę EXAFS (extended X-ray absorption fine structure). Narzędzie to jest często używane w materiałoznawstwie, jednak jego wykorzystanie do badania materiałów poddanych działaniu ekstremalnych warunków jest dopiero w powijakach.
Naukowcy zauważyli pewną zaskakującą właściwość. Otóż okazało się, że przy maksymalnej kompresji żelazo rozgrzewa się bardziej niż wynikałoby to z samej kompresji. Dodatkowe ciepło jest generowane przez nieregularności budowy struktury krystalicznej.
Opracowanie eksperymentalnej plafromy zajęło nam dwa lata. Teraz można ją skalować do użytku z mocnejszymi laserami, takimi jak na przykład używane w National Ignition Facility, by dzięki nim osiągnąć jeszcze wyższe ciśnienie - powiedział profesor Ping.
Komentarze (1)
pio, 15 sierpnia 2013, 14:24
Tytuł zgoła mylący Przyciskanie to przyłożenie ciśnienia jednoosiowego (siła z jednego kierunku). Natomiast ściskanie zwyczajowo odnosi się do tzw .ciśnienia hydrostatycznego, rozumianego jako działającego ze wszystkich kierunków jednocześnie.