Teleskop Hubble'a nie działa od kilku dni. Trwają prace nad usunięciem awarii
Inżynierowie NASA próbują rozwiązać problem z jednym z komputerów znajdujących się na pokładzie Teleskopu Kosmicznego Hubble'a. Komputer przestał działać w niedzielę, 13 czerwca, a inżynierowie sprawdzają, czy nie doszło w nim do degradacji układu pamięci. Przed dwoma dniami zapowiedziano próbę tymczasowego przełączenia na jeden z modułów zapasowych.
Niestety od dwóch dni brak informacji o postępach prac związanych z awarią Hubble'a.
Wiadomo, że zepsuł się tzw. payload computer, który jest odpowiedzialny za kontrolę i koordynację urządzeń naukowych teleskopu. Po awarii payload computer do głównego komputera przestały nadchodzić sygnały, że wszystko jest w porządku. W związku z tym główny komputer automatycznie wprowadził wszystkie instrumenty naukowe w tryb bezpieczny. Obsługa naziemna Hubble'a najpierw zrestartowała payload computer, jednak szybko znowu pojawił się ten sam problem.
Payload computer to maszyna NASA Standard Spacecraft Computer-1 (NSSC-1) zbudowana w latach 80. ubiegłego wieku. Komputer ten stanowi część modułu Science Instrument Command and Data Handling, który został wymieniony w 2009 roku podczas ostatniej misji serwisowej do teleskopu. Moduł jest wyposażony w wiele urządzeń redundantnych, które można będzie włączyć w razie potrzeby.
Komentarze (3)
cyjanobakteria, 18 czerwca 2021, 12:17
Kwestia czasu kiedy padnie elektronika albo mechanika. Z tego, co pamiętam, nie ma zaplanowanych kolejnych misji serwisowych, więc zegar tyka. Należy się zacząć do tego przyzwyczajać. Na szczęście HST nie ma tych samych kół reakcyjnych, których awarie wykończyły tyle satelitów jak na przykład KST. Flary na Słońcu powodowały wyładowania i mikro spawy pomiędzy metalowymi elementami w łożyskach. Być może to też zasługa relatywnie niskiej orbity.
cyjanobakteria, 21 czerwca 2021, 15:32
Jeszcze mi się przypomniało, HTS i Chandra to są ostatnie satelity z programu czterech "Great Observatories". Na początku zeszłego roku dezaktywowano teleskop Spitzera.
Great Observatories program
https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Observatories_program
cyjanobakteria, 26 czerwca 2021, 17:17
Dalej się nie udało uruchomić komputera głównego HST. Widziałem właśnie artykuł na gazecie. Podjęto kilka prób, ale się nie powiodły. HST ma jednak zapasowy komputer zainstalowany w 2009 roku podczas misji serwisowej i w ostateczności spróbują się na niego przełączyć, ale system nie był przetestowany po instalacji, więc jest ryzyko, że się nie podniesie. Będą testować zdalnie na produkcji, jak to się mówi w branży Inżynierowie się na razie nie poddają i mam nadzieję, że ta ikona astronomii nie odejdzie w niebyt, jak Arecibo. To już wolałbym przehandlować z bogami entropii i chaosu kilka modułów ISS