Nadzieja na wyeliminowanie bólu neuropatycznego

| Medycyna
Yale University

Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Na szczęście dla chorych naukowcy z Uniwersytetu Yale i West Haven Veterans Affairs Medical Center dokonali zaskakującego odkrycia, które może poprawić te przygnębiające statystyki. Podczas badań na szczurach z cukrzycą zauważono, że ból da się powiązać ze zmianą budowy kolców dendrytycznych.

Kolce dendrytyczne są bogatymi w aktynę wyrostkami, które pokrywają dendryty neuronów pobudzających. Pojawiają się pod koniec rozwoju tzw. drzewa dendrytycznego. Zmiany w ich liczbie i morfologii udało się powiązać z plastycznością synaptyczną.

Interesująca linia badań nawiązuje do pomysłu, że neuropatyczny ból jest skutkiem niewłaściwego odtworzenia połączeń bólowych. Stwierdziliśmy, że kolce dendrytyczne, badane uprzednio pod kątem sieci przetwarzania pamięciowego, przyczyniają się również do odczuwania bólu przez diabetyków - wyjaśnia Andrew Tan.

Zespół Tana i doktora Stephena G. Waxmana odkrył, że nieprawidłowo zbudowane kolce dendrytyczne są związane zarówno z zapoczątkowaniem, jak i podtrzymaniem dolegliwości bólowych. Lek, który interferował z powstawaniem takich wypustek, ograniczał ból u zwierząt laboratoryjnych. Jak tłumaczy Tan, anormalne kolce wydają się przechowywać pamięć bólu.

Zidentyfikowaliśmy pojedynczą cząsteczkę, która kontroluje strukturalne zmiany w kolcach dendrytycznych i mamy nadzieję opracować podejście terapeutyczne, które obierając ją na cel, zlikwiduje ból neuropatyczny - podsumowuje Waxman.

neuropatia cukrzycowa ból kolce dendrytyczne budowa Andrew Tan Stephen G. Waxman