Robot stanie w szranki ze studentami

| Technologia
Davide Restivo, CC

W Japonii powstaje robot, który ma być zdolny do zdania egzaminu na najlepszą krajową uczelnię wyższą. Naukowcy z Fujitsu i Narodowego Instytutu Informatyki pracują nad urządzeniem, które do roku 2021 będzie w stanie uzyskać dobre oceny w czasie egzaminu na Uniwersytet Tokijski - jedną z czołowych uczelni świata. W najnowszym zestawieniu THE-QS wspomniany Uniwersytet zajmuje 30. miejsce na świecie.

Podczas egzaminów wstępnych kandydaci na studentów muszą wykazać się wiedzą zarówno dotyczącą matematyki, jak i języków obcych. Robot będzie musiał przeanalizować pytania i zamienić je na zrozumiałe dla siebie twierdzenia i równania, które następnie będzie musiał rozwiązać metodami matematycznymi - mówi Hidenao Iwane z Fujitsu Laboratories.

Zanim jednak robot otrzyma do rozwiązania zadania z egzaminu wstępnego będzie musiał wziąć udział w testach dopuszczających do przystąpienia do egzaminu na uczelnię wyższą. Testy takie przechodzą wszyscy japońscy uczniowie, którzy chcą zostać studentami.

Ostatecznym celem uczonych jest stworzenie technologii, która pozwoli każdemu na łatwe używanie zaawansowanych narzędzi do analizy matematycznej - stwierdził Iwane.

robot Uniwersytet Tokijski egzamin Fujitsu