Tłuszcz walczy z próbami spalenia go

| Zdrowie/uroda
FALHakaFalLin (Benjamin Linh VU), CC

Im grubsi jesteśmy, tym więcej nasz organizm produkuje białka hamującego zdolność spalania tłuszczu. Jako donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Toho University, białko sLR11 hamuje termogenezę.

Akademicy postanowili zbadać, czemu myszy pozbawione genu białka sLR11 są o wiele bardziej oporne na przyrost wagi. Zauważyli, że o ile po przejściu z mniej na bardziej kaloryczną dietę myszy i ludzie tylko lekko zwiększają tempo przemian metabolicznych, o tyle gryzonie pozbawione genu sLR11 nasilają metabolizm znacznie silniej (oznacza to, że o wiele szybciej spalają kalorie).

Badania zmodyfikowanych zwierząt pokazały, że w białej tkance tłuszczowej bardziej aktywne były geny kojarzone zwykle z brunatną tkanką tłuszczową. Myszy te były bardziej termogeniczne i cechowało je większe wydatkowanie energii, zwłaszcza po przejściu na wysokotłuszczową dietę.

Zespół zademonstrował, że sLR11 wiąże się z receptorami na powierzchni komórek tłuszczowych i działa jak sygnał wzrostu wydajności magazynowania energii (zapobiegając m.in. jej nadmiernej utracie w wyniku nieograniczonej termogenezy).

Badając poziom sLR11 u ludzi, naukowcy stwierdzili, że poziom krążącego białka dodatnio korelował z ogólną masą tłuszczową. Kiedy otyły pacjent przechodził operację bariatryczną, zakres pozabiegowej utraty wagi był proporcjonalny do spadku poziomu sLR11 (to sugeruje, że sLR11 jest produkowane przez komórki tłuszczowe).

Brytyjczycy i Japończycy uważają, że sLR11 pomaga komórkom tłuszczowym zapobiegać spalaniu zbyt dużej ilości tłuszczu w sytuacji nasilenia innych sygnałów metabolicznych po dużym posiłku lub pod wpływem krótkotrwałych spadków temperatury. W perspektywie długoterminowej zwiększa to efektywność magazynowania energii przez tkankę tłuszczową.

Nasze ustalenia mogą wyjaśnić, czemu osobom z nadwagą tak trudno się odchudzić. Na poziomie molekularnym ich zmagazynowany tłuszcz aktywnie występuje przeciwko próbom spalenia go - wyjaśnia dr Andrew Whittle.

Odkryliśmy ważny mechanizm, który będzie można obrać na cel nie tylko po to, by zwiększyć czyjąś zdolność spalania tłuszczu, ale także by pomóc pacjentom, w przypadku których ważne jest oszczędzanie energii, np. z anoreksją - dodaje prof. Toni Vidal-Puig.

tkanka tłuszczowa termogeneza energia kalorie spalanie sLR11 Andrew Whittle Toni Vidal-Puig