U ustonogów występują ruchy sakkadowe oczu
U ustonogich występują ruchy sakkadowe oczu.
W przypadku ludzi sakkady pozwalają przenieść wzrok na interesujące fragmenty otoczenia, umożliwiają także śledzenie obiektów. Ponieważ zespół Justina Marshalla z Uniwersytetu Queensland, nie wiedział, czy u skorupiaków spełniają one podobne funkcje, czy chodzi o prostą zmianę pozycji oczu, zwierzęta umieszczano w tubach ze szkła akrylowego. Później w zasięgu ich wzroku pojawiał się nagle kolorowy krążek. Umieszczona na zewnątrz akwarium kamera utrwalała ruchy oczu.
Australijczycy stwierdzili, że oczy złożone zawierające obszar o podwyższonej ostrości (przypominający dołek środkowy siatkówki kręgowców) namierzały krążek właśnie za pomocą ruchów sakkadowych zachodzących z prędkością do kilkuset stopni na sekundę.
Autorzy artykułu z pisma Philosophical Transactions of the Royal Society B podkreślają, że zaobserwowane zjawisko świadczy o świadomości bezpośredniego otoczenia, a to coś, czego zazwyczaj nie kojarzy się ze skorupiakami.
Komentarze (3)
glaude, 13 stycznia 2014, 14:03
Cyt.:
"zaobserwowane zjawisko świadczy o świadomości bezpośredniego otoczenia".
Ja bym to nazwał zwykłymi ruchami gałek ocznych w odpowiedzi na obiekt poruszający się (wodzenie), a o świadomości nawet bym nie wspomniał.
Sakady to ruchy szybkie, w niewielkim zakresie i precyzyjne- a nie kilkaset stopni kątowych w ciągu sekundy, do tego dostosowane do obiektów nieporuszających się.
Anna Błońska, 13 stycznia 2014, 16:34
W sumie twierdzenie o świadomości otoczenia rzeczywiście można uznać za nadużycie, ja też bym się raczej skłaniała ku prostszej reakcji na działający bodziec (pisząc tak, powołałam się na konstatację naukowców z abstraktu artykułu). Jeśli chodzi o sam ruch oczu, to wydaje mi się, że nie musiały się one rzeczywiście przesunąć o kilkaset stopni, chodzi raczej o prędkość, z jaką zaszło przepozycjonowanie
pogo, 13 stycznia 2014, 18:44
Też myślę, że nie było tu dużej zmiany kierunku patrzenia. Pewnie to w rzeczywistości było kilka stopni na 0,01 sekundy... i po przeliczeniu na pełne sekundy (aby mieć jakąś jednostkę) wyszły te setki...