![](/media/lib/109/i-boso.jpg)
Polscy naukowcy twórcami „inteligentnej” koszulki dla sportowców
Technologia | 23 grudnia 2020, 10:18Opisze pracę serca i aktywność mięśni, przeanalizuje temperaturę i potliwość w trakcie wysiłku. Koszulka opracowana przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej jest uzupełniona aplikacją, która zapisuje szczegółowo przebieg treningu, trasę marszu, biegu lub przejazdu rowerem, i pozwala na rywalizację online z innymi sportowcami.
![](/media/lib/436/i-banned-books01.jpg)
W stolicy Estonii powstało Muzeum Książek Zakazanych
Ciekawostki | 22 grudnia 2020, 18:20W samym sercu Starego Miasta w Tallinie zaledwie 3 tygodnie temu zadebiutowało Muzeum Książek Zakazanych. Jak napisano na witrynie instytucji, specjalizuje się ona w cenzurze i działa na rzecz wolnej wymiany idei. W jej zbiorach znajduje się ponad 100 zakazanych (niegdyś bądź dziś) książek.
![](/media/lib/436/i-chemia.jpg)
Badana m.in. przez Polaków porowata ciecz jonowa została „Cząsteczką roku”
Astronomia/fizyka | 22 grudnia 2020, 16:43Porowata ciecz jonowa, badana m.in. na UAM, wygrała w plebiscycie na cząsteczkę roku 2020. W konkursie ogłoszonym przez czasopismo Chemical & Engineering News można było głosować na opisane w tym roku molekuły nie mające związku z COVID-19.
![](/media/lib/435/i-zabytki.jpg)
Mężczyzna nielegalnie zgromadził ponad 27 000 zabytków. Miał nawet dodekahedron
Ciekawostki | 22 grudnia 2020, 12:24Francuska policja zatrzymała „kolekcjonera”, który zgromadził ponad... 27 400 artefaktów wytworzonych od epoki brązu po czasy renesans. Konfiskata niezwykłego zbioru to efekt rocznej pracy francuskich służb celnych, belgijskich władz i francuskiego Ministerstwa Kultury.
![](/media/lib/436/i-sloniatko.jpg)
Ratownik ruszył na pomoc słonikowi, który zderzył się z motocyklem. Resuscytacja odniosła skutek
Nauki przyrodnicze | 22 grudnia 2020, 12:12W niedzielę wieczorem na drodze w Tajlandii doszło do zderzenia motoru ze słoniątkiem. Zwierzę przeżyło, bo przypadkowo znalazł się tu ratownik, który bez wahania ruszył na pomoc nietypowemu pacjentowi. Mana Srivate powiedział Reuterowi, że wykonał w życiu wiele resuscytacji (RKO), ale nie zdarzyło mu się jeszcze pracować ze słoniem.
![](/media/lib/435/i-cerndane.jpg)
IBM prezentuje rekordowo pojemny napęd taśmowy
Technologia | 22 grudnia 2020, 10:47W laboratorium IBM-a w Zurichu zaprezentowano rekordowo pojemny napęd taśmowy. Pojedynczy kartridż pozwala na przechowanie aż... 580 terabajtów danych. To aż 29-krotnie więcej niż oferowany obecnie przez IBM-a kartridż o pojemności 20 TB. Błękitny Gigant jest tutaj rynkowym liderem
![](/media/lib/435/i-kartkaswiateczna.jpg)
Świąteczna ornitologia. Naukowiec z Poznania opowiada o związkach ptaków z Bożym Narodzeniem
Humanistyka | 22 grudnia 2020, 05:52Przy tradycyjnym bożonarodzeniowym żłóbku nie dziwią wół, osioł czy owca i ssaki te świetnie wpisały się w tradycje Świąt. Jednak pytania o związki ptaków z Bożym Narodzeniem wciąż zaskakują, przynajmniej w Polsce.
![](/media/lib/435/i-glowa-szczeniecia.jpg)
Zhùr - najbardziej kompletna mumia wilka, jaką kiedykolwiek znaleziono
Nauki przyrodnicze | 21 grudnia 2020, 18:45W lipcu 2016 r. podczas działań górniczych prowadzonych przy niewielkim dopływie Last Chance Creek w Jukonie odkryto doskonale zachowaną mumię wilka szarego. Tkwiła ona w wiecznej zmarzlinie przez ok. 57 tys. lat. Samiczka jest najbardziej kompletną mumią wilka, jaką kiedykolwiek znaleziono. Zasadniczo zachowała się w 100% - brakuje jedynie jej oczu - podkreśla prof. Julie Meachen z Des Moines University.
![](/media/lib/435/i-webboslona.jpg)
Osłona termiczna Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba zdała swój ostatni test
Technologia | 21 grudnia 2020, 18:15Osłona przeciwsłoneczna Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba pomyślnie przeszła ostatnie testy pełnego rozwinięcia i naprężeń. To jedno z największych naszych osiągnięć w 2020 roku, mówi Alphonso Stewart z Goddard Space Flight Center. Byliśmy w stanie precyzyjnie zsynchronizować wszystkie niezwykle powolne ruchy wykonywane podczas rozkładania osłony i utrzymać jej kształt. To oznacza, że jest ona gotowa do powtórzenia tego samego w przestrzeni kosmicznej, dodaje.
![](/media/lib/435/i-wielkakoniunkcja.jpg)
Już dzisiaj zobaczymy wyjątkową Wielką Koniunkcję. Pierwsza taka okazja od 800 lat
Astronomia/fizyka | 21 grudnia 2020, 13:04Już dzisiaj ok. godziny po zachodzie Słońca będzie można oglądać zjawisko, które mogło być Gwiazdą Betlejemską. Mowa tutaj o Wielkiej Koniunkcji, czyli zbliżeniu Jowisza i Saturna, największych planet Układu Słonecznego. Tegoroczna Wielka Koniunkcja będzie najwspanialszym takim zjawiskiem od 800 lat.