![](/media/lib/424/i-liukkonenlindgren.jpg)
Fińscy urzędnicy badają mechanikę kwantową i dochodzą do interesujących wniosków
Astronomia/fizyka | 6 października 2020, 20:22Kwestię tę postanowili zbadać... fińscy urzędnicy państwowi – Jussi Lindgren i Jukka Liukkonen – którzy w wolnym czasie lubią rozważać zagadnienia z zakresu mechaniki kwantowej. Panowie przyjrzeli się zasadzie nieoznaczoności, ogłoszonej przez Heisenberga w 1927 roku.
![](/media/lib/424/i-zolwiki-morskie.jpg)
Wyposażona w nadajnik GPS-GSM makieta żółwiego jaja pozwala prześledzić siatkę nielegalnego handlu
Nauki przyrodnicze | 6 października 2020, 14:06Umieszczając w gniazdach żółwi morskich wydrukowane w 3D wyposażone w nadajnik GPS-GSM jaja-wabiki, można prześledzić całą siatkę nielegalnego handlu. Zespół z Uniwersytetu Kent i Paso Pacifico opublikował wyniki swoich badań w piśmie Current Biology.
![](/media/lib/424/i-bejrut.jpg)
Wybuch w Bejrucie to jedna z największych nieatomowych eksplozji w dziejach
Ciekawostki | 6 października 2020, 13:21Eksplozja w Bejrucie była jedną z najpotężniejszych nieatomowych eksplozji wywołanych przez człowieka, informują naukowcy z Sheffield University. Brytyjscy uczeni ocenili siłę wybuchu, który przed miesiącem miał miejsce w stolicy Libanu, na 500–1100 ton TNT.
![](/media/lib/424/i-fizyka2020.jpg)
Przyznano Nagrody Nobla z fizyki. Roger Penrose jednym z laureatów
Astronomia/fizyka | 6 października 2020, 12:26Królewska Szwedzka Akademia Nauk zdecydowała dzisiaj, że Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2020 otrzymają: w połowie Roger Penrose za odkrycie, że formowanie się czarnych dziur potwierdza ogólną teorię względności. Drugą połowę otrzymują wspólnie Reinhard Genzel i Andrea Ghez za odkrycie supermasywnego kompaktowego obiektu w centrum naszej galaktyki.
![](/media/lib/424/i-neuron.jpg)
Zbliża się epoka inżynierii neuromorficznej? Powstało urządzenie działające jak neuron
Technologia | 6 października 2020, 11:27Jedną z przyczyn, dla której nie udało się dotychczas stworzyć maszyny o możliwościach obliczeniowych mózgu jest brak urządzenia, które działałoby jak neuron. Jednak dzień powstania sztucznego mózgu właśnie znacznie się przybliżył. Troje naukowców poinformowało na łamach Nature o stworzeniu pojedynczego urządzenia zachowującego się jak neuron.
![](/media/lib/207/i-mozg-hologram.jpg)
Opracowano metodę dostarczania leków do mózgu z milimetrową precyzją
Medycyna | 6 października 2020, 07:00Szwajcarscy naukowcy opracowali metodę, za pomocą której można z zegarmistrzowską precyzją dostarczać leki (np. psychiatryczne czy przeciwnowotworowe) do wybranych miejsc w mózgu. Pozwala to uniknąć skutków ubocznych i pozwolić, by lek działał dokładnie tam, gdzie jest potrzebny.
![](/media/lib/372/i-kosciol.jpg)
Osoby religijne lepiej postrzegają wzorce w otaczającym nas świecie
Psychologia | 5 października 2020, 19:48Osoby, które nieświadomie postrzegają w swoim otoczeniu złożone wzorce – a zatem mają zdolność do bezwarunkowego uczenia się wzorców (implicit pattern learning) – z większym prawdopodobieństwem są osobami silnie wierzącymi, że istnieje istota wyższa, która wzorce te stworzyła, informują neurolodzy z Georgetown University
![](/media/lib/424/i-mama-z-mlodym.jpg)
W Parku Narodowym Ujung Kulon urodziły się 2 krytycznie zagrożone nosorożce jawajskie
Nauki przyrodnicze | 5 października 2020, 18:15Indonezyjskie Ministerstwo Środowiska i Leśnictwa poinformowało o narodzinach 2 krytycznie zagrożonych nosorożców jawajskich w Parku Narodowym Ujung Kulon (UKNP). Między marcem a sierpniem samiczkę (Helen) i samczyka (Luthera) z matkami utrwaliły fotopułapki.
![](/media/lib/315/i-tropiki.jpg)
Aż 40% Amazonii może zacząć zamieniać się w sawannę
Nauki przyrodnicze | 5 października 2020, 13:33Znaczna część Amazonii może znajdować się w punkcie, w którym las deszczowy zaczyna zmieniać się w sawannę, wynika z badań opublikowanych na łamach Nature Communication. Lasy deszczowe są wrażliwe na długoterminowe zmiany ilości opadów. Jeśli poziom opadów spadnie poniżej określonego poziomu, las deszczowy może zacząć zamieniać się w sawannę.
![](/media/lib/414/i-rekiny.jpg)
Setki tysięcy rekinów będą zabijane każdego roku, by dostarczyć surowca do szczepionki na COVID-19?
Nauki przyrodnicze | 5 października 2020, 13:20Nawet 500 000 rekinów może zostać zabitych każdego roku, by wyprodukować... szczepionkę przeciwko COVID-19. Organizacje starające się chronić rekiny przed zagładą ostrzegają, że wiele z opracowywanych obecnie szczepionek na COVID-19 wykorzystuje skwalen, występujący m.in. w wątrobie rekina