Wysokie i stare lasy amazońskie bardziej odporne na suszę
Nauki przyrodnicze | 29 maja 2018, 12:22Tropikalne lasy deszczowe odgrywają kluczową rolę w globalnym systemie klimatycznym (są największym lądowym pochłaniaczem CO2). Ponieważ zajmują dużą powierzchnię i są produktywne przez cały rok, mają też olbrzymi wpływ na globalny cykl obiegu węgla. Choć w ostatnich latach zlewnię Amazonki nawiedziły ciężkie susze, czynniki wpływające na wrażliwość lasu deszczowego na suszę nie są zbyt dobrze poznane.
Najpierw nuklearna zima, a później długotrwałe globalne ocieplenie
Nauki przyrodnicze | 29 maja 2018, 11:40Przed około 65 milionami lat na Ziemię spadła asteroida, która przyniosła zagładę dinozaurom. Naukowcy od dziesięcioleci próbują zrozumieć, co stało się później. Jak wyglądała Ziemia przez następne setki i tysiące lat.
U mężczyzn w średnim wieku dieta wysokobiałowa wiąże się z lekko podwyższonym ryzykiem niewydolności serca
Zdrowie/uroda | 29 maja 2018, 11:38U mężczyzn w średnim wieku dieta wysokobiałkowa wiąże się z lekko podwyższonym ryzykiem niewydolności serca.
W Pompejach odkryto Aleję Balkonów
Humanistyka | 29 maja 2018, 08:56Archeolodzy odkryli w Pompejach aleję budynków z balkonami. Co zadziwiające, balkony pozostały nietknięte i wciąż mają oryginalne barwy. To niespotykane znalezisko jak na Pompeje. Po niemal dwóch tysiącach lat o erupcji z 79 roku Pompeje wciąż nas zaskakują, stwierdził rzecznik prasowy zespołu naukowego.
Pluton to gigantyczna kometa?
Astronomia/fizyka | 28 maja 2018, 14:17Naukowcy z Southwest Research Institute (SwRI) wysunęli hipotezę, zgodnie z którą Pluton, uznawany obecnie za planetę karłowatą, może być... gigantyczną kometą. Do takich wniosków doszli po dokładnym przyjrzeniu się pokrytemu lodem basenowi Sputnik Plantitia o powierzchni 840 000 kilometrów kwadratowych.
Neurony agresji odnalezione
Psychologia | 28 maja 2018, 14:04Dużą aktywność stosunkowo słabo poznanej grupy neuronów - brzusznego jądra przedsuteczkowatego (ang. ventral premammillary nucleus, PMv) - można powiązać z agresją u myszy.
Łysienie wywołane zatruciem toksyną z gorzkiej dyni
Ciekawostki | 28 maja 2018, 13:22Francuski dermatolog Philippe Assouly opisał na łamach JAMA Dermatology przypadki 2 kobiet, które zaczęły łysieć po zjedzeniu potraw z gorzkiej dyni. Specjalista podkreśla, że gorycz wiąże się z obecnością silnej toksyny - kukurbitacyny.
FBI ostrzega użytkowników ruterów
Bezpieczenstwo IT | 28 maja 2018, 13:17FBI radzi użytkownikom niewielkich ruterów przeznaczonych dla domu i małej firmy, by jak najszybciej zrestartowali swoje urządzenie. To sposób obrony przed cyberatakiem ze strony rosyjskiego szkodliwego kodu, który już zaraził setki tysięcy takich urządzeń.
Ustalili, w jaki sposób gałka muszkatołowa chroni przed uszkodzeniem wątroby
Medycyna | 28 maja 2018, 12:41Gałka muszkatołowa wspomaga wątrobę.
Kto żuje, ten szybciej chodzi
Zdrowie/uroda | 28 maja 2018, 12:12Żucie gumy podczas chodzenia podwyższa tętno i wydatkowanie energii - twierdzi zespół dr. Yuki Hamady z Uniwersytetu Waseda w Tokio.