Badania pokazują, jak działa mózg osób wielojęzycznych

12 września 2018, 16:00

Jak czytamy na łamach PNAS, zespół naukowców z New York University odkrył, że przełączanie się pomiędzy używaniem różnych języków wymaga od mózgu tylko jednorazowego wysiłku. Odkrycie to pozwoli lepiej zrozumieć funkcjonowanie mózgów osób dwujęzycznych.


Losowe splątanie, które boli

11 września 2018, 12:35

Dr Max Ortiz Catalan z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers zaproponował nową teorię fantomowego bólu kończyny - stochastyczne splątanie (ang. stochastic entanglement).


Samotność zwiększa fizyczne odległości między ludźmi

10 września 2018, 13:18

Ludzie, którzy czują się samotni, siedzą i stoją dalej od bliskich przyjaciół i rodziny. Ich przestrzeń osobista w stosunku do partnerów także jest większa, nawet gdy weźmie się poprawkę na status małżeński, płeć, lęk czy depresję.


Doświadczenie ważniejsze od twardych dowodów

6 września 2018, 07:31

Zwolennicy teorii spiskowych, osoby zaprzeczające globalnemu ociepleniu czy Holocaustowi nie przyjmują do wiadomości danych naukowych. Badania przeprowadzone właśnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley sugerują, że to raczej informacja zwrotna, a nie twarde dowody, wpływają na pewność, z jaką wygłaszamy jakieś opinie czy podtrzymujemy własne poglądy.


Starzejąc się, stajemy się nadwrażliwi na dźwięki

22 sierpnia 2018, 12:29

Z wiekiem nasze mózgi stają się wrażliwsze na dźwięk.


Psychodelik pomoże w badaniu psychologii i biologii umierania

16 sierpnia 2018, 14:14

Najnowsze eksperymenty sugerują, że dimetylotryptamina (DMT), psychoaktywny związek występujący w ayahuasce, wywołuje w mózgu zjawiska, które przypominają te związane z doświadczeniami z pogranicza śmierci (ang. near-death experiences, NDE).


Obecność nieprzyjaznego robota pozwala nam skupić uwagę

16 sierpnia 2018, 10:44

Humanoidalne roboty będą powoli wkraczały do naszej codzienności. Dlatego też psychologów interesuje kwestia interakcji człowieka z takimi maszynami i chcą znać odpowiedź na pytanie, jak reagujemy na obecność humanoida.


Rozproszeni telefonem piesi chodzą wolniej

6 sierpnia 2018, 13:10

Rozproszeni telefonami piesi idą wolniej i mniej pewnie trzymają się na nogach.


Głodnego mózgu nie oszukasz...

31 lipca 2018, 12:43

Mózgu głodnego człowieka nie da się tak łatwo oszukać co do wielkości porcji i porcja będzie oceniana jako tej samej wielkości, bez względu na to, czy umieści się ją na małym, czy na dużym talerzu.


Zbadano, jak osoba z alzheimerem zachowuje się za kierownicą

30 lipca 2018, 11:07

Pacjenci z chorobą Alzheimera (ChA) prowadzą samochód o wiele dłużej niż chorzy z innymi postaciami demencji. Może to wynikać z zaburzeń samoświadomości, przez które nie dostrzega się problemów z wykonaniem i przystosowaniem do zmieniających się okoliczności. Mając to na uwadze, naukowcy postanowili dokładniej ocenić zdolność samoregulacji seniorów z wczesnymi etapami ChA i zdrowych rówieśników.