Doświadczenie ważniejsze od twardych dowodów

6 września 2018, 07:31

Zwolennicy teorii spiskowych, osoby zaprzeczające globalnemu ociepleniu czy Holocaustowi nie przyjmują do wiadomości danych naukowych. Badania przeprowadzone właśnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley sugerują, że to raczej informacja zwrotna, a nie twarde dowody, wpływają na pewność, z jaką wygłaszamy jakieś opinie czy podtrzymujemy własne poglądy.


Starzejąc się, stajemy się nadwrażliwi na dźwięki

22 sierpnia 2018, 12:29

Z wiekiem nasze mózgi stają się wrażliwsze na dźwięk.


Psychodelik pomoże w badaniu psychologii i biologii umierania

16 sierpnia 2018, 14:14

Najnowsze eksperymenty sugerują, że dimetylotryptamina (DMT), psychoaktywny związek występujący w ayahuasce, wywołuje w mózgu zjawiska, które przypominają te związane z doświadczeniami z pogranicza śmierci (ang. near-death experiences, NDE).


Obecność nieprzyjaznego robota pozwala nam skupić uwagę

16 sierpnia 2018, 10:44

Humanoidalne roboty będą powoli wkraczały do naszej codzienności. Dlatego też psychologów interesuje kwestia interakcji człowieka z takimi maszynami i chcą znać odpowiedź na pytanie, jak reagujemy na obecność humanoida.


Rozproszeni telefonem piesi chodzą wolniej

6 sierpnia 2018, 13:10

Rozproszeni telefonami piesi idą wolniej i mniej pewnie trzymają się na nogach.


Głodnego mózgu nie oszukasz...

31 lipca 2018, 12:43

Mózgu głodnego człowieka nie da się tak łatwo oszukać co do wielkości porcji i porcja będzie oceniana jako tej samej wielkości, bez względu na to, czy umieści się ją na małym, czy na dużym talerzu.


Zbadano, jak osoba z alzheimerem zachowuje się za kierownicą

30 lipca 2018, 11:07

Pacjenci z chorobą Alzheimera (ChA) prowadzą samochód o wiele dłużej niż chorzy z innymi postaciami demencji. Może to wynikać z zaburzeń samoświadomości, przez które nie dostrzega się problemów z wykonaniem i przystosowaniem do zmieniających się okoliczności. Mając to na uwadze, naukowcy postanowili dokładniej ocenić zdolność samoregulacji seniorów z wczesnymi etapami ChA i zdrowych rówieśników.


Pierwsze wspomnienia nader często są fikcyjne

18 lipca 2018, 13:25

Po przeprowadzeniu jednego z największych badań pierwszych wspomnień naukowcy stwierdzili, że w prawie 40% przypadków są one fikcyjne.


Matematyczny efekt placebo zapachu kawy

18 lipca 2018, 07:58

Zapach kawy poprawia wyniki osiągane w matematyce.


Gdy słońca jest mało, rośnie ryzyko zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych?

12 lipca 2018, 08:33

Życie na obszarach z mniejszą ilością słońca (większych szerokościach geograficznych) może oznaczać wyższe ryzyko zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZOK).