Olejki eteryczne działają silnie bakteriobójczo na uporczywą formę krętków wywołujących boreliozę

4 grudnia 2018, 12:51

Gdy naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przetestowali 35 olejków eterycznych z różnych roślin, okazało się, że 10 z nich, w tym olejek z czosnku, liści tymianku, żywicy Commiphora myrrha, nasion kminu rzymskiego czy jagód korzennika lekarskiego, wpływa na krętki wywołujące boreliozę. Okazało się, że za ich pomocą można było eliminować "uśpione" postaci bakterii Borrelia burgdorferi.


Kurkumina naturalnym sposobem na zwiększenie wydolności wysiłkowej przy niewydolności serca

30 listopada 2018, 06:15

Kurkumina, żółto-pomarańczowy barwnik z bulw ostryżu długiego, główny składnik przyprawy curry, pomaga zmniejszyć nietolerancję wysiłku związaną z niewydolnością serca.


Zranione miejsce nie musi już pozostawać łyse

29 listopada 2018, 15:29

Aktywując pewien szlak komunikacji międzykomórkowej, naukowcy doprowadzili do wzrostu włosów w miejscu urazu.


C. elegans

Antybiotyk minocyklina wydłuża życie, bo kontroluje tempo produkcji białek w rybosomie

29 listopada 2018, 14:04

Antybiotyk minocyklina może chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi w czasie starzenia.


Palenie przez ojca w okresie okołociążowym koreluje z niższą liczbą plemników u syna

27 listopada 2018, 11:39

Do tej pory donoszono o badaniach, które pokazywały, że synowie matek palących w czasie ciąży mają niższą liczbę plemników w ejakulacie. Najnowsze studium naukowców z Uniwersytetu w Lund pokazuje zaś, że mężczyźni, których ojcowie palili w czasie ciąży, mają aż o połowę mniej plemników niż synowie ojców niepalących.


Zakazy palenia chronią zdrowie niepalących

26 listopada 2018, 15:25

Z Journal of the American Heart Association dowiadujemy się o pierwszych badaniach, których autorzy połączyli politykę ograniczania palenia tytoniu z niższym skurczowym ciśnieniem krwi. Dotychczas tego typu politykę udało się powiązać ze zmniejszoną liczbą hospitalizacji z powodu chorób serca. Nikt jednak nie badał wpływu ograniczeń i zakazów na ciśnienie krwi.


Bakterie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powinny być monitorowane

23 listopada 2018, 12:30

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) wykryto szczepy bakterii z rodzaju Enterobacter. Wg naukowców, powinno się je monitorować pod kątem ewentualnych skutków zdrowotnych dla przyszłych misji.


Probiotyki nie pomagają dzieciom przy zakażeniu układu pokarmowego

23 listopada 2018, 06:08

Probiotyki stały się popularną metodą leczenia dzieci cierpiących na ostre zakażenie przewodu pokarmowego, mówi doktor David Schnadower. Tymczasem duże badania przeprowadzone w USA wykazały, że ten kosztowny dla rodziców sposób leczenia nie działa.


Silikonowa wkładka usprawni gojenie ran cukrzyków

22 listopada 2018, 12:11

Na Purdue University powstaje wkładka, która może wspomóc gojenie wrzodów związanych ze stopą cukrzycową.


Ekspert: już 6 mln Polaków cierpi z powodu niealkoholowego stłuszczenia wątroby

21 listopada 2018, 06:18

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby występuje już u 6 mln Polaków, choroba ta powoli zajmuje miejsce wirusowych zapaleń wątroby jako najważniejszej choroby w hepatologii – alarmuje dr n. med. Jan Gietka z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.


Zostań Patronem

Od 2006 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać KopalnięWiedzy.

Patronite

Patroni KopalniWiedzy