Ruszamy po skarby kosmosu. AGH oferuje specjalizację „Kosmiczne górnictwo otworowe”

Czy Artemis Accords może w tym pomóc? Na czym polega ta umowa?

Jest to umowa, która reguluje zasady współpracy na Księżycu. Jest związana z programem NASA Artemis. Daje możliwość podmiotom z krajów-sygnatariuszy do tworzenia Artemis Accords Non-Conflict Zone, które są strefami wyłącznych praw ekonomicznych.

Jeżeli gdzieś na Księżycu odkryjesz coś cennego, Twój kraj jest sygnatariuszem tego porozumienia, to możesz zabezpieczyć swoje prawa do czerpania wyłącznych korzyści z danego terenu, o ile masz na nim szeroko rozumianą infrastrukturę, ale nie będziesz właścicielem tego terenu. Dla inwestorów jest to kluczowe, gdyż ich inwestycje muszą zostać zabezpieczone.

Ale to międzynarodowe porozumienie ma dużo większe znaczenie geopolityczne. Polska przystąpiła do niego w październiku 2021, jeszcze wcześniej Ukraina. Jest to niezwykle ważna umowa, sukces polityki zagranicznej naszego państwa, ale wielu ludzi nie rozumie znaczenia tej umowy. Dołączyliśmy do awangardy technologicznej i bliskich sojuszników USA. Nie mam wątpliwości, że historia oceni to wydarzenie na miarę naszej akcesji do NATO i Unii Europejskiej.

Prywatnie jestem Prezesem Solar System Resources Corporation sp. z o.o. – start-upu górnictwa kosmicznego. Ja i moja spółka intensywnie lobbowaliśmy w 2020 i 2021 na rzecz przystąpienia Polski do tej umowy. Dzięki nam oraz staraniom innych osób stało się to możliwe.

Wasza specjalizacja ma bardzo ambitny program. A jak jest z dostępnością kadry akademickiej? Czy wszystkich potrzebnych wykładowców, koniecznych do otwarcia nowej specjalizacji, znaleźliście na AGH? A może współpracujecie z innymi uczelniami, organizacjami, z przemysłem?

Tak, to było wyzwanie. Skompletowaliśmy międzynarodową kadrę wysokiej klasy specjalistów z obszaru technologii kosmicznych, którzy będą prowadzić ponad połowę przedmiotów specjalistycznych. Część przedmiotów poprowadzą pracownicy naszego Wydziału. Jak wspominałem już wcześniej, mamy ponad 11-letnie doświadczenie w branży kosmicznej i ponad 50-letnie w branży Oil & Gas.

Część przedmiotów poprowadzą pracownicy innych jednostek AGH, specjalizujący się w zagadnieniach technologicznych poruszanych na naszej specjalności. Mamy również prowadzących z instytucji zajmujących się tematyką kosmiczną, w tym również z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), UNIVERSEH, CBK PAN, ING PAN.

Jeśli czytelnicy chcą poznać naszą kadrę, to zapraszamy do śledzenia informacji o naszej specjalności na stronie Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH na Facebooku. Stopniowo przedstawiamy sylwetki prowadzących oraz informacje związane z nową specjalnością.

Akademia Górniczo-Hutnicza Kosmiczne górnictwo otworowe kosmos