Ruszamy po skarby kosmosu. AGH oferuje specjalizację „Kosmiczne górnictwo otworowe”

Czy już teraz widzicie na rynku zapotrzebowanie na osoby ze specjalizacji w górnictwie kosmicznym? Jakie są perspektywy zatrudnienia studentów, którzy zdecydują się poświęcić trzy semestry na zdobywanie tak egzotycznej wiedzy?

Oczywiście, są już na świecie firmy, które poszukują takich specjalistów. Mamy też pisemne zainteresowanie naszymi absolwentami, wyrażone przez kilka krajowych firm sektora kosmicznego wspomnianych wcześniej, które wsparły prace nad naszą specjalnością. Mamy jednak świadomość, że nie każdy nasz absolwent będzie zajmował się górnictwem kosmicznym czy też nawet pracował dla branży kosmicznej i może wybrać inną ścieżkę kariery.

Zakładamy, że nasi absolwenci będą cenionymi i poszukiwanymi specjalistami nie tylko w górnictwie kosmicznym, branży kosmicznej, ale również w innych branżach technologicznych. Tworząc naszą specjalność, mieliśmy podejście przede wszystkim rynkowe. Studenci powinni posiadać szeroki wachlarz możliwości.

Przekaz jest jasny: zamierzamy kształcić przyszłą awangardę technologiczną, która ma dobrze zarabiać oraz odnajdować się w różnych branżach technologicznych, nie tylko kosmicznej i nie tylko w Polsce. Chciałbym zauważyć, że w latach siedemdziesiątych, kiedy raczkowały technologie informatyczne, również było wielu sceptyków ówczesnych nowych technologii, a obecnie jest to jeden z najpopularniejszych i najlepiej płatnych zawodów inżynierskich. Kiedy ktoś pyta Ciebie, co robisz, a Ty odpowiadasz „I’m doing space”, to robi to wrażenie.

Proszę jeszcze opowiedzieć o planach na przyszłość. W końcu – jak przewiduje Luksemburska Agencja Kosmiczna – w ciągu najbliższych 2 dekad w górnictwie kosmicznym na całym świecie ma pracować nawet 1,8 miliona osób. Jeśli przewidywania te się sprawdzą, to trzy semestry specjalizacji mogą nie wystarczyć. Myślicie już o rozbudowie specjalizacji lub stworzeniu na jej podstawie nowego kierunku studiów?

Obecnie koncentrujemy się na promocji specjalności. Mamy świadomość, że wciąż wielu studentów nie wie, że taka specjalność powstała. Mamy oczywiście też plany na przyszłość. Chcemy umiędzynarodowić nasze studia przez uruchomienie ich wersji w języku angielskim.

Niedawno mieliśmy prezentację na warsztatach „Summer School on Space Resources and Mining 2022”, organizowanych przez UNIVERSEH. Widzieliśmy duże zainteresowanie zagranicznych studentów. Takie sytuacje uskrzydlają i dodają całemu zespołowi energii do dalszej pracy.

Być może w przyszłości powstanie nowy kierunek studiów, ale jego przygotowanie to większa liczba formalności niż stworzenie nowej specjalności. Colorado School of Mines zaczynało podobnie jak my, a dzisiaj oferują kształcenie nie tylko studentów, ale już doktorantów w zakresie górnictwa kosmicznego. Obecnie koncentrujemy się na uruchomieniu specjalności i dotarciu z naszą ofertą do polskich studentów.

Stawiamy na współpracę. Chcemy łączyć, budować kompetencje kosmiczne AGH i innych jednostek w Polsce oraz na świecie. Nie my jesteśmy tutaj najważniejsi, ale to, co możemy zaoferować innym, uzyskując obopólne korzyści i tworząc efekt synergii. I na tym chcemy też skoncentrować się w najbliższym czasie.

Chcemy budować współpracę, aby przyspieszyć rozwój branży górnictwa kosmicznego w Polsce i na świecie. Chcemy nawiązać też silniejszą współpracę ze szkołami. Dzisiejsi uczniowie to przyszłość branży kosmicznej w Polsce i na świecie. Chcemy ich zainspirować, zainteresować nauką, aby w przyszłości stali się najlepszymi z najlepszych.

Akademia Górniczo-Hutnicza Kosmiczne górnictwo otworowe kosmos