O neurogastronomii, historii sztućców, kimchi i dyplomacji kulinarnej słów kilka...

6 lipca 2020, 15:05

Pierwsze były ludzkie dłonie i to ciągle z nich korzysta najwięcej ludzi na świecie. Drugi był nóż, ale tu sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, bo jego używa się również do obróbki pokarmu. Trzecia pojawiła się łyżka. Początkowo do nabierania jedzenia służyły skorupki owoców, kawałki drewna, a także muszle. Łyżki znano w starożytnym Egipcie i Grecji. Rzymianie używali cochlearium - małej łyżki z długim trzonkiem, której nazwa pochodzi od słowa na muszlę ślimaka. Stare są również pałeczki.


Algorytmy sztucznej inteligencji pomogą lekarzom, ale ich nie zastąpią

17 lutego 2020, 14:46

Jak trafia się do Google Health i dlaczego właśnie tam? W Google Health pomocne są przede wszystkim różnorodne umiejętności i doświadczenia. W Google pracuję od ponad 5 lat, początkowo jako inżynier oprogramowania w polskim biurze firmy. Jednak już od samego początku pracowałem nad wykorzystywaniem sztucznej inteligencji, a konkretniej określonych technik - tzw. uczenia maszynowego. Później kontynuowałem pracę nad moimi projektami w amerykańskich biurach Google. Dopiero wtedy, szukając ciekawych wyzwań wewnątrz firmy, znalazłem możliwość dołączenia do Google Research


Z inteligencją jest tak samo, jak z jazdą na rowerze, trzeba jeździć

8 lutego 2020, 19:05

Jak dbać o swoją inteligencję: czy istnieją jakieś uniwersalne zasady, do których warto się stosować? Nie ma jakiejś jednej „królewskiej” drogi/metody bez wysiłku. Po prostu trzeba rozwiązywać różne zadania zawierające NOWOŚĆ, ZMIENNOŚĆ i ZŁOŻONOŚĆ. Nie usztywniać się, szukać różnorodności, kształtować OTWARTOŚĆ UMYSŁU!!! Z inteligencją jest tak samo jak z jazdą na rowerze; trzeba jeździć!!!


W Toruniu tradycja wypiekania pierników sięga średniowiecza

6 grudnia 2019, 19:39

Najstarszy drukowany przepis na piernik toruński pochodzi z poradnika medycznego Compendium Medicum Auctum z 1725 roku. Choć wiadomo, że pierniki wypiekano wcześniej, jednak niechętnie zdradzano recepturę. Każdy piernikarz , mistrz w swoim fachu, miał swój sekret, którego pilnie strzegł. Dopiero w XIX i na początku XX wieku przepisy na pierniki i pierniczki pojawiają się w książkach kucharskich. Już wówczas składniki są coraz lepiej dostępne, gospodynie domowe, mieszczanki i szlachcianki mogą wypiekać pierniczki we własnych kuchniach.


Motoprzyszłość: elektryczna, autonomiczna, ale czy ekscytująca?

27 października 2019, 19:09

W dalszej przyszłości, za ok. 20-30 lat, samochody będą potrafiły obejść się bez kierowcy. Już potrafią, ale w ograniczonym zakresie i jedynie w określonych sytuacjach. Producenci samochodów zmienią się z dostawców aut w dostawców mobilności – dostarczą klientom ich „serwisu” taki pojazd, którego w danym momencie klient potrzebuje. Od hulajnogi w obcym mieście po auto dostawcze, którym raz na kilka lat przewiziemy nową lodówkę.


Zostań Patronem

Od 2006 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać KopalnięWiedzy.

Patronite

Patroni KopalniWiedzy