Skąd się bierze empatia?

16 maja 2014, 17:40

Braku empatii nie można uznać za dysfunkcję w sensie indywidualnym. Jednak niektóre formy braku empatii prowadzą do retorsji społecznych; dobrym przykładem są psychopatyczni przestępcy, którzy trafiają przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. W innych przypadkach braku empatii możemy mówić o sukcesach, czy wybitnych osiągnięciach. Wynalazcy, czy ludzie sukcesu mogą przynosić korzyści innym, jednak codzienne kontakty z takimi osobami mogą być źródłem dyskomfortu dla najbliższego otoczenia.


Jak zmierzyć Wszechświat

1 kwietnia 2013, 13:20

W opariu o dane fotometryczne zgromadzone przez zespół Optical Gravitational Lensing Experiment znaleziono najlepsze kandydatki do dalszych badań. Następnie przez okolo 8 lat w ramach projektu Araucaria obserwowaliśmy widma wybranych systemów za pomoca 6,5-metrowego teleskopu Magellan w Las Campanas Observatory, wyposażonego w spektrograf MIKE oraz 3,6-metrowego teleskopu w La Silla, ESO, wyposażonego w spektrograf HARPS. Dodatkowo wykonaliśmy pomiary jasności naszych układów w bliskiej podczerwieni używając instrumentu SOFI dostępnego na 3,5-metrowym teleskopie NTT, ESO, La Silla. Po obróbce otrzymanych obrazów wykonano odpowiednie pomiary.


© azrainman

A jednak się ociepla...

25 marca 2012, 13:54

W tej chwili teoria antropogenicznego globalnego ocieplenia jest tak mocno udokumentowana i osadzona w wiedzy naukowej, że jej obalenie wywalałoby przewrót w wielu dziedzinach fizyki i chemii. Okazałoby się na przykład, że nie rozumiemy na jakiej podstawie działają satelity meteorologiczne, z których obrazy oglądamy w cowieczornej prognozie pogody. Do zaprojektowania radiometrów, które dostarczają nam „zdjęcia satelitarne” używamy tych samych równań transferu radiacyjnego co do obliczania efektu cieplarnianego...


O łacinie, prawach zwierząt, starożytności i komputerach

27 lutego 2012, 17:36

Przez lata powielanie tekstów, czy kopiowanie dzieł sztuki nie było czymś potępianym, ale wręcz pochwalanym. I dlatego buddyści przepisują, a jak się da to przedrukowują, sutry, bo to jest dobry uczynek, muzułmanie Koran, Żydzi Torę. W Egipcie znaleziono papirusy z odpisami dzieł literackich w odpowiednikach dzisiejszych szkolnych zeszytów czy w żołnierskich plecakach, jak poezje Korneliusza Gallusa w Qasr Ibrim na granicy Nubii. I trudno przypuszczać, by poeta nie mógł spać po nocy, myśląc, że jakiś legionista mógł nielegalnie odpisać jego wiersze ze zwoju któregoś kolegów, zamiast kupić licencjonowaną kopię w koncesjonowanej rzymskiej księgarni. Myślę, że Korneliusz Gallus byłby raczej zachwycony, że jego wiersze trafiły na kraj świata.


Jak polski inżynier trafił do Doliny Krzemowej

26 stycznia 2012, 12:36

Techniką,‭ ‬a elektroniką i komputerami w szczególności,‭ ‬interesowałem się od dzieciństwa.‭ ‬Mając chyba‭ ‬13‭ ‬lat przeczytałem w jednym z pierwszych numerów magazynu‭ „‬Bajtek‭”‬ historię o Jobsie i Wozniaku czyli o powstaniu‭ ‬firmy Apple.‭ ‬Pamiętam,‭ ‬że ten właśnie artykuł oraz nieco późniejszy‭ ‬-‭ ‬o Dolinie Krzemowej i jej‭ „‬klimatach‭”‬‭ ‬jak się to dziś mówi -‭ ‬były dla mnie niczym olśnienie i stały się wyraźnymi impulsami,‭ ‬które spowodowały,‭ ‬że nagle zrozumiałem,‭ ‬iż kiedyś po prostu muszę‭ „‬tam‭”‬ być.


Zostań Patronem

Od 2006 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać KopalnięWiedzy.

Patronite

Patroni KopalniWiedzy