
Łowczyni tajemnic
18 czerwca 2019, 16:39Nigdy nie byłam na wakacjach z samą plażą. Nie wytrzymałabym tego. Musi być nieco mrocznie, choć słonecznie, najlepiej, żeby stały jakieś niezbyt często odwiedzane zabytki, mile widziane są podziemia, zarośnięte, zabytkowe parki. Nawet jadąc przez pustynię odnalazłam ciekawy wątek. Władcy Egiptu traktowali jako klejnoty tzw. impaktyty szkliste, które powstały po uderzeniu meteorytu w piasek pustyni. Mam taki fragment tego „pustynnego szkła”, jest piękny i działa na wyobraźnię.

W archeologii jedynie eksperyment może dać odpowiedzi na niektóre pytania
9 listopada 2018, 17:29Archeologia doświadczalna pomaga w uchwyceniu pewnych zjawisk, które nie są czytelne w trakcie obserwacji zabytków czy obiektów archeologicznych. Najlepszym przykładem są eksperymentalne wypały naczyń czy wytop metali - wiemy co, wiemy często jak, ale tylko eksperyment pozwoli nam np. na poznanie koniecznych temperatur. W kuchennych eksperymentach dobrym przykładem jest sprawdzanie doświadczalne np. wydajności rożnych typów żaren - znamy z wykopalisk kilka rodzajów przyrządów do mielenia ziarna, mamy także przecież odciski ziaren lub zwęglone pozostałości, pozostaje sprawdzenie, które były najwygodniejsze, na dokładnych rekonstrukcjach takich zabytków.
-86bc2d993ea9847763eb5b44403b3169.jpg)
Miłośnik biegunów marzy o Kostaryce
27 kwietnia 2018, 16:51Na południowej półkuli najbardziej lubię te wycieczki, które najpierw płyną na Falklandy, potem na Georgię Południową, a dopiero potem w okolice Półwyspu Antarktycznego. Falklandy i Georgia są niesamowite, a odwiedzamy je średnio raz na sezon. Choć dla mnie te miejsca są trochę jak jakiś wspaniały deser, zwłaszcza Południowa Georgia to przeładowanie sensoryczne. Niewiarygodnie malownicze pasmo górskie wyższe niż Tatry, wyrastające prosto z oceanu, a zarazem największe zagęszczenie ptaków morskich na świecie. Niektóre kolonie pingwinów królewskich mają po prawie milion osobników. Do tego plaże pokryte są słoniami morskimi i uchatkami, których szczeniaki przybiegają do nas, żeby się przywitać. Ciężko to przetrawić, bardziej komfortowo czuję się w okolicach Półwyspu. Nie można żyć samymi deserami, choć są pyszne. Antarktyka to dla mnie bardziej chleb powszedni.

Te wspaniałe grzyby
27 października 2015, 18:50Wszystkie gatunki grzybów jadalnych są źródłem antyoksydantów (związki indolowe, fenolowe, sterole, flawonoidy), witamin, minerałów, a przede wszystkim polisacharydów o właściwościach immunostymulujących i przeciwnowotworowych. Zainteresowanie substancjami cytotoksycznymi zawartymi w grzybach przypada na początek lat 40. ubiegłego stulecia. Wyodrębniono wtedy kompleks polisacharydowy ze ściany komórkowej drożdży piekarskich Saccharomyces cerevisiae o właściwościach immunostymulujących. Po podaniu doustnym zaobserwowano aktywację układu odpornościowego. Po raz pierwszy właściwości przeciwnowotworowe ekstraktów pochodzących z owocników borowika szlachetnego wykazano w 1957 roku

Synchrotron Solaris - nowe światło polskiej nauki
16 września 2015, 10:26Głównym celem budowy SOLARIS jest zapewnienie grupom badawczym dostępu do światowej klasy infrastruktury badawczej jaką jest synchrotronowe źródło światła obudowane szeregiem linii i stacji badawczych. Całość umożliwia pracę wielu grupom badawczym na raz, w wielu różnych dziedzinach nauki. Badania będzie można prowadzić 24 godziny na dobę. SOLARIS dysponuje najnowocześniejszą technologią synchrotronową zapewniając znakomite parametry promieniowania. Jest odpowiedzią na wieloletnie starania o budowę synchrotronu w Polsce, wspierane przez Konsorcjum Polski Synchrotron skupiający 36 uniwersytetów i instytucji badawczych w Polsce oraz przez liczną rzeszę naukowców skupionych w Polskim Towarzystwie Promieniowania Synchrotronowego. Do tej pory polscy naukowcy zmuszeni byli prowadzić swoje badania aplikując o czas na jednym z synchrotronów za granicą