Jak zmierzyć Wszechświat

1 kwietnia 2013, 13:20

W opariu o dane fotometryczne zgromadzone przez zespół Optical Gravitational Lensing Experiment znaleziono najlepsze kandydatki do dalszych badań. Następnie przez okolo 8 lat w ramach projektu Araucaria obserwowaliśmy widma wybranych systemów za pomoca 6,5-metrowego teleskopu Magellan w Las Campanas Observatory, wyposażonego w spektrograf MIKE oraz 3,6-metrowego teleskopu w La Silla, ESO, wyposażonego w spektrograf HARPS. Dodatkowo wykonaliśmy pomiary jasności naszych układów w bliskiej podczerwieni używając instrumentu SOFI dostępnego na 3,5-metrowym teleskopie NTT, ESO, La Silla. Po obróbce otrzymanych obrazów wykonano odpowiednie pomiary.


© azrainman

A jednak się ociepla...

25 marca 2012, 13:54

W tej chwili teoria antropogenicznego globalnego ocieplenia jest tak mocno udokumentowana i osadzona w wiedzy naukowej, że jej obalenie wywalałoby przewrót w wielu dziedzinach fizyki i chemii. Okazałoby się na przykład, że nie rozumiemy na jakiej podstawie działają satelity meteorologiczne, z których obrazy oglądamy w cowieczornej prognozie pogody. Do zaprojektowania radiometrów, które dostarczają nam „zdjęcia satelitarne” używamy tych samych równań transferu radiacyjnego co do obliczania efektu cieplarnianego...


O łacinie, prawach zwierząt, starożytności i komputerach

27 lutego 2012, 17:36

Przez lata powielanie tekstów, czy kopiowanie dzieł sztuki nie było czymś potępianym, ale wręcz pochwalanym. I dlatego buddyści przepisują, a jak się da to przedrukowują, sutry, bo to jest dobry uczynek, muzułmanie Koran, Żydzi Torę. W Egipcie znaleziono papirusy z odpisami dzieł literackich w odpowiednikach dzisiejszych szkolnych zeszytów czy w żołnierskich plecakach, jak poezje Korneliusza Gallusa w Qasr Ibrim na granicy Nubii. I trudno przypuszczać, by poeta nie mógł spać po nocy, myśląc, że jakiś legionista mógł nielegalnie odpisać jego wiersze ze zwoju któregoś kolegów, zamiast kupić licencjonowaną kopię w koncesjonowanej rzymskiej księgarni. Myślę, że Korneliusz Gallus byłby raczej zachwycony, że jego wiersze trafiły na kraj świata.


Jak polski inżynier trafił do Doliny Krzemowej

26 stycznia 2012, 12:36

Techniką,‭ ‬a elektroniką i komputerami w szczególności,‭ ‬interesowałem się od dzieciństwa.‭ ‬Mając chyba‭ ‬13‭ ‬lat przeczytałem w jednym z pierwszych numerów magazynu‭ „‬Bajtek‭”‬ historię o Jobsie i Wozniaku czyli o powstaniu‭ ‬firmy Apple.‭ ‬Pamiętam,‭ ‬że ten właśnie artykuł oraz nieco późniejszy‭ ‬-‭ ‬o Dolinie Krzemowej i jej‭ „‬klimatach‭”‬‭ ‬jak się to dziś mówi -‭ ‬były dla mnie niczym olśnienie i stały się wyraźnymi impulsami,‭ ‬które spowodowały,‭ ‬że nagle zrozumiałem,‭ ‬iż kiedyś po prostu muszę‭ „‬tam‭”‬ być.


Filozofia przestała funkcjonować jako Nauka

27 listopada 2011, 22:16

Czym obecnie zajmuje się filozofia?Za postmodernistami, kimkolwiek są, jeśli tylko są, mogę przyjąć, że grami różnego rodzaju kontekstami, tradycjami, zwyczajami czy stylami myślenia. Możliwe również, że zajmuje się wnikliwym studiowaniem siebie samej. W coraz mniejszym stopniu jednak uczy życia


Zostań Patronem

Od 2006 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać KopalnięWiedzy.

Patronite

Patroni KopalniWiedzy