Biblijne fałszywki. Cała kolekcja zwojów z Muzeum Biblii to XX-wieczne podróbki
Muzeum Biblii w Waszyngtonie posiada 16 fragmentów zwojów z Morza Martwego. Część z nich została okrzyknięta „jednymi z największych odkryć archeologicznych XX wieku”. Teraz okazuje się, że zwoje, za które muzeum słono zapłaciło, to współczesne fałszywki.
Zwoje znad Morza Martwego zostały po raz pierwszy odkryte w latach 40. XX wieku w jaskiniach w pobliżu Jerozolimy. To jedne z najstarszych istniejących tekstów biblijnych.
Muzeum już w 2018 roku dowiedziało się, że niektóre ze zwojów w jego kolekcji to fałszywki. Usunięto je z wystawy, a zbadanie reszty zwojów zlecono ekspertom z Art Fraud Insights.
Badania kolekcji prowadzono pomiędzy majem a październikiem 2019 roku. Naukowcy wykorzystali obrazowanie z przekształceniem odbicia (RTI – reflectance transformation imaging), obrazowanie wielospektralne (MSI – multispectral imaging) oraz wiele technik mikroskopowych, w tym mikroskopię w podczerwieni z tranformacją Fouriera czy rentgenowską mikroskopię fluorescencyjną.
Po szczegółowych badaniach, analizach obrazowych i naukowych stwierdziliśmy, że żaden z fragmentów zwojów znajdujących się w kolekcji Muzeum, nie jest autentyczny. Co więcej, każdy z nich to celowo wykonana w XX wieku fałszywka, które celem było naśladowanie autentycznych zwojów znad Morza Martwego, oświadczyła Colette Loll, założycielka Art Fraud Insights.
Muzeum Biblii zostało założone przez firmę Hobby Lobby i rodzinę Greenów, która kolekcjonuje zabytki biblijne i której władze USA skonfiskowały tysiące zabytków.
Zapraszamy do obejrzenia fascynującego filmu „A journey for the truth”.
Komentarze (0)