![](/media/lib/366/i-tsmc.jpg)
TSMC wybuduje fabryki w Niemczech?
Technologia | 26 lipca 2021, 18:00Tajwański TSMC, poinformował że jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy w Niemczech powstaną fabryki tej firmy. Rozmowy w tej sprawie są na bardzo wczesnym etapie. Są one prowadzone pod egidą Komisji Europejskiej.
![](/media/lib/464/i-kosciol.jpg)
XVI-wieczna modrzewiowa świątynia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Porębie Wielkiej odzyskuje blask
Humanistyka | 26 lipca 2021, 17:42Zakończono kolejny etap prac konserwatorsko-restauratorskich przy bryle zabytkowego modrzewiowego kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła w Porębie Wielkiej koło Oświęcimia. Zbudowano go na początku XVI w., w 1644 r. dobudowano wieżę. Jest to jeden z najstarszych kościołów na Pogórzu Śląskim. Świątynia ma charakter późnogotyckiego kościoła odmiany śląskiej. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.
![](/media/lib/464/i-ogrody.jpg)
Zamek Książ posłuży do opracowania strategii rozwoju zabytkowych krajobrazów kulturowych
Ciekawostki | 26 lipca 2021, 13:47Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na przykładzie Wąwozu Pełcznicy i ogrodów Książa opracują strategię rozwoju zabytkowych krajobrazów kulturowych. Będą starali się m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy są w stanie odtworzyć dawny staw łabędzi i czy jest szansa na wyznaczenia nowych tras turystycznych, które zapewnią ochronę dziedzictwa krajobrazowego.
![](/media/lib/464/i-wielkarafa.jpg)
Polityka wygrała z nauką. Wielka Rafa Koralowa nie została uznana za zagrożoną
Nauki przyrodnicze | 26 lipca 2021, 13:23Wbrew stanowisku naukowców, po intensywnym lobbingu politycznym, Światowy Komitet Dziedzictwa UNESCO odrzucił wniosek o uznanie Wielkiej Rafy Koralowej za zagrożoną. W czerwcu o nadanie takiej klasyfikacji wnioskowało UNESCO.
![](/media/lib/373/i-businesswoman.jpg)
Bogatsi żyją dłużej
Zdrowie/uroda | 26 lipca 2021, 11:26Związek pomiędzy bogactwem a długością życia jest widoczny nawet wśród rodzeństwa i bliźniąt, informują naukowcy z Northwestern University. Po przeanalizowaniu danych dotyczących dorosłych w średnim wieku (mediana 46,7 lat) okazało się, że osoby, które zgromadziły większy majątek zwykle żyją dłużej.
![](/media/lib/300/i-pomiar-temperatury-w-pobranym-rdzeniu.jpg)
Nieznane wirusy znalezione w lodowcu sprzed tysięcy lat
Nauki przyrodnicze | 26 lipca 2021, 10:13W dwóch próbkach lodowca z Wyżyny Tybetańskiej znaleziono zamrożone wirusy sprzed 15 000 lat. Większość z nich nie przypomina wirusów dotychczas skatalogowanych, informują naukowcy z Ohio University. Odkrycie żywych wirusów sprzed tysiącleci pozwoli lepiej zrozumieć ich ewolucję.
![](/media/lib/464/i-struktura.jpg)
Naukowcy z AGH opracowali i zbadali nawozy biodegradowalne w 100%
Technologia | 24 lipca 2021, 10:55W ramach prowadzonych prac na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w Katedrze Biomateriałów i Kompozytów trwają badania nad nawozami nowej generacji. Nawozy CRF (z ang. controlled release fertilizer – nawozy o kontrolowanym uwalnianiu) to nawozy zawierające pierwiastki biogenne dostępne w postaci, której roślina nie może natychmiast wchłonąć
![](/media/lib/464/i-seria.jpg)
Nowa seria znaczków: Polskie transatlantyki
Ciekawostki | 23 lipca 2021, 13:27Poczta Polska wprowadziła do obiegu serię znaczków "Polskie transatlantyki". Widnieją na nich 3 polskie przedwojenne transatlantyki: SS Polonia, SS Pułaski i SS Kościuszko. Autorką projektów znaczków jest Marzanna Dąbrowska. Statki namalował marynista Adam Werka.
![](/media/lib/464/i-watroba.jpg)
„Dobry” cholesterol chroni przed uszkodzeniami wątroby
Zdrowie/uroda | 23 lipca 2021, 12:57HDL, zwany potocznie „dobrym cholesterolem”, zapobiega odkładaniu się cholesterolu LDL w naczyniach, chroni krwinki przed rozpadem, bierze udział w syntezie hormonów. Teraz okazuje się, że odgrywa jeszcze co najmniej jedną dodatkową dobroczynną rolę.
![Aedes aegypti](/media/lib/207/i-1201275116_140828.jpeg)
Globalne ocieplenie ograniczy rozprzestrzenianie się dengi. Utrudni też kontrolę innych chorób
Zdrowie/uroda | 23 lipca 2021, 11:20Komary zainfekowane wirusem dengi, są bardziej wrażliwe na wyższe temperatury, donoszą naukowcy z Pennsylvania State University. Zauważyli też podobną zależność w przypadku komarów zainfekowanych bakterią Wolbachia, która jest używana do zmniejszenia zdolności komarów do przenoszenia wirusów