![](/media/lib/386/i-cerebras.jpg)
Największy na świecie procesor jest szybszy niż procesy fizyczne. Zrewolucjonizuje sztuczną inteligencję?
Technologia | 27 listopada 2020, 13:13Cerebras Systems, twórca niezwykłego olbrzymiego procesora dla sztucznej inteligencji, poinformował, że jest on szybszy niż procesy fizyczne, które symuluje. W symulacji, składającej się z 500 milionów zmiennych CS-1 zmierzył się z superkomputerem Joule, 69. najpotężniejszą maszyną na świecie. I wykonał swoje zadanie 200-krotnie szybciej niż ona.
![](/media/lib/334/i-rozmowa.jpg)
Badania: osoby jąkające się nie chcą specjalnego traktowania
Psychologia | 27 listopada 2020, 12:14Osoby jąkające się potrzebują aktywnego i empatycznego słuchania – wynika z badań przeprowadzonych m.in. w Polsce. Ktoś powie: nic odkrywczego, to norma w komunikowaniu się, ale ci ludzie nie chcą specjalnego traktowania; może trochę więcej cierpliwości – mówi badaczka.
![](/media/lib/432/i-domki.jpg)
Na kampusie AGH powstał kompleks domków dla jeży. Będą miały gdzie bezpiecznie przezimować
Ciekawostki | 27 listopada 2020, 11:43Na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie powstało osiedle domków dla jeży. Domki z maty słomianej wypełnionej liśćmi tworzą kompleks. Ma on długość ok. 18 m i szerokość ok. 1,5 m. Jak podkreślają twórcy, schronienia dla jeży na [...] kampusie przybrały architektonicznie formę miniwersji gmachu [głównego uczelni] A-0 wraz z budynkami pobocznymi. W końcu jeże powinny od razu poczuć, że mieszkają w AGH!
![](/media/lib/352/i-neandertal.jpg)
Kciuk neandertalczyka utrudniał precyzyjne chwytanie przedmiotów
Humanistyka | 27 listopada 2020, 11:27Kciuki neandertalczyków były lepiej przystosowane do trzymania narzędzi w sposób, w jaki obecnie trzymamy młotek, wynika z badań opublikowanych na łamach Scientific Reports. Odkrycie sugeruje, że neandertalczycy mogli mieć problemy z precyzyjnym uchwyceniem przedmiotów, które trzeba było trzymać pomiędzy czubkami kciuka i palca wskazującego.
![](/media/lib/431/i-stranding.jpg)
Nowa Zelandia: niemal 100 grindwali zginęło wskutek wypłynięcia na plażę
Nauki przyrodnicze | 27 listopada 2020, 05:34W wyniku masowego wypłynięcia na brzeg (strandingu) na wyspę Chatnam w Nowej Zelandii zginęło 97 grindwali długopłetwych. Do grona ofiar należy też zaliczyć 3 delfiny. Strażnicy z Wydziału Ochrony Przyrody (DOC) musieli przeprowadzić eutanazję 28 grindwali i wszystkich delfinów.
![](/media/lib/431/i-dyplom.jpg)
Pięcioletnia odkrywczyni siekierki z epoki brązu nagrodzona. Udzieliła też kilku wywiadów
Humanistyka | 26 listopada 2020, 17:41Żarowska Izba Historyczna otrzymała wyniki ekspertyzy artefaktu znalezionego przez 5-letnią Łucję Szponarską. Wg naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, siekierka pochodzi z późnej epoki brązu i jest datowana na okres 1100-800 lat p.n.e. Została wytworzona przez ludność kultury łużyckiej.
![](/media/lib/431/i-pasazer-na-gape01.jpg)
Słynna sowa wypuszczona na wolność. Okazało się, że Rockefeller to samiczka – Rocky
Nauki przyrodnicze | 26 listopada 2020, 13:40Wczoraj nad ranem pracownicy Ravensbeard Wildlife Center wypuścili na wolność sowę, znalezioną w drzewku bożonarodzeniowym przywiezionym do nowojorskiego Rockefeller Center. W międzyczasie okazało się, że zwierzę to samiczka, więc zmieniono jego imię z Rockefeller na Rocky.
![](/media/lib/431/i-znalezione-obiekty.jpg)
Porzucone narzędzia połowowe zagrażają zwierzętom występującym w Gangesie
Nauki przyrodnicze | 26 listopada 2020, 13:32Porzucone narzędzia połowowe (ALDFG, od ang. abandoned, lost or otherwise discarded fishing gear) stwarzają zagrożenie dla występujących w Gangesie zwierząt, w tym dla krytycznie zagrożonych żółwi Batagur dhongoka czy dla zagrożonych suzu gangesowych.
![](/media/lib/411/i-kroplowka.jpg)
Osocze ozdrowieńców nie pomaga pacjentom z ciężkim przebiegiem COVID-19
Medycyna | 26 listopada 2020, 12:51Osocze ozdrowieńców jest często poszukiwanym środkiem mającym pomagać w leczeniu COVID-19. Pojawiają się doniesienia, głównie na podstawie danych obserwacyjnych, że pomaga ono w leczeniu chorych. Tymczasem na łamach The New England Journal of Medicine (NEJM) ukazał się raport z randomizowanych badań klinicznych, których autorzy donoszą, że osocze nie pomaga w powrocie do zdrowia.
![](/media/lib/333/i-naukowiec.jpg)
Czterech naukowców z Polski wśród najczęściej cytowanych uczonych na świecie
Ciekawostki | 26 listopada 2020, 11:57W najnowszym zestawieniu Highly Cited Researchers 2020 znalazło się czterech naukowców z Polski. W rankingu tym wymieniono naukowców, których liczba cytowań mieściła się w górnym 1% najczęściej cytowanych specjalistów z danej dziedziny.