![](/media/lib/432/i-dubeltowka.jpg)
Niezwykłe znalezisko w Jarocinie. Książęca dubeltówka, prezent od ostatniego cesarza Niemiec
Humanistyka | 1 grudnia 2020, 10:23Podczas remontu Pałacu Radolińskich w Jarocinie trafiono na niezwykłe, cenne znalezisko. Pod podłogą jednego z pomieszczeń znaleziono dubeltówkę księcia Hugona von Radolina, a ze znalezionej obok grawerowanej tabliczki dowiedzieliśmy się, że był to prezent od ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II. Władca podarował ją księciu w 1899 roku.
![](/media/lib/432/i-bialko.jpg)
Sztuczna inteligencja u progu wielkiej rewolucji w medycynie i naukach biologicznych
Technologia | 1 grudnia 2020, 05:11To zmieni medycynę, zmieni bioinżynierię. Zmieni wszystko, mówi Andrei Lupas, biolog ewolucyjny z Instytutu Biologii Rozwojowej im. Maxa Plancka w Tybindze, który oceniał możliwości podobnych programów. Lupas dobrze zna AlphaFold. Program pomógł określić mu strukturę białka, z którym jego laboratorium nie mogło sobie poradzić od dekady.
![](/media/lib/432/i-muzeum.jpg)
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego nagrodzeni za projekt audiodeskrypcyjny dla placówek muzealnych
Ciekawostki | 30 listopada 2020, 15:18Projekt "Widzę, bo słyszę: audiodeskrypcja – współczesne wsparcie osób z dysfunkcją wzroku w kontakcie ze sztuką", którym kieruje prof. Aneta Pawłowska z Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ), zdobył srebrny medal na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2020 online.
![](/media/lib/432/i-eksperyment.jpg)
Naturalny antyperspirant z potu
Zdrowie/uroda | 30 listopada 2020, 13:56Naukowcy z Virginia Tech pracują nad naturalnymi antyperspirantami. By ograniczyć pocenie, chcą wykorzystać składniki mineralne potu. Wyniki ich badań ukazały się w piśmie ACS Applied Materials & Interfaces.
![](/media/lib/432/i-mapagal.jpg)
Ziemia jest bliżej czarnej dziury i porusza się szybciej, niż dotychczas sądziliśmy
Astronomia/fizyka | 30 listopada 2020, 13:27Ziemia jest bliżej supermasywnej centralnej czarnej dziury – Sagittariusa A* – naszej galaktyki i porusza się szybciej niż dotychczas sądzono. Tak wynika z nowej mapy sporządzonej na podstawie ponad 15-letnich badań prowadzonych przez japoński projekt astronomiczny VERA.
![](/media/lib/138/i-aligator-amerykanski.jpg)
Nie tylko jaszczurki. Aligatorom też odrasta ogon
Nauki przyrodnicze | 30 listopada 2020, 11:34Interdyscyplinarny zespół naukowy z Arizona State University i Louisiana Department of Wildlife and Fisheries odkrył, że u aligatorów – podobnie jak u jaszczurek – ogon może częściowo odrosnąć. Okazało się, że młode aligatory mają możliwość odzyskania do 23 centymetrów ogona, czyli do 18% długości ciała.
![](/media/lib/432/i-monitory.jpg)
Specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej mają interesujący pomysł na LCD
Technologia | 30 listopada 2020, 05:52Kolorami na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym można sterować elektrycznie, bez użycia skomplikowanych filtrów barwnych – przekonują chemicy i fizycy Wojskowej Akademii Technicznej. Badany przez nich efekt elektrooptyczny w przyszłości może znaleźć zastosowania w energooszczędnych telewizorach lub inteligentnych oknach.
![](/media/lib/432/i-deepspot1.jpg)
Pod Warszawą otwarto najgłębszy basen na świecie
Ciekawostki | 29 listopada 2020, 17:08Przed tygodniem w Mszczonowie pod Warszawą otwarto najgłębszy basen na świecie. Można w nim zejść na głębokość 45 metrów. Tym samym obiekt Deepspot o 3 metry pobił dotychczasowego rekordzistę, Y-40 Deep Joy w Montegrotto Terme we Włoszech. Obiekt w Mszczonowie powinien przyciągnąć nurków i freediverów z całego świata.
![](/media/lib/432/i-kanczyl.jpg)
Wrocławskie zoo jako pierwsze na świecie sfilmowało narodziny kanczyla filipińskiego
Nauki przyrodnicze | 28 listopada 2020, 18:24Sensacja z wrocławskiego ZOO. A właściwie dwie sensacje. Pierwsza to narodziny myszojelenia – kanczyla filipińskiego – zagrożonego wyginięciem endemita z Filipin. Sensacja druga to sam fakt sfilmowania narodzin. To nie udało się jeszcze nikomu na świecie.
![](/media/lib/432/i-vangoghgoto.jpg)
W poszukiwaniu obrazu van Gogha. Niezwykłe dzieło mogło zostać ukradzione z tajnego schowka
Humanistyka | 27 listopada 2020, 18:47Tobias von Elsner, były kurator muzeum w Magdeburgu od kilkudziesięciu lat nie ustaje w poszukiwaniach niezwykłego autoportretu van Gogha. Oficjalnie uważa się, że Artysta w drodze do Tarascon spłonął pod koniec wojny w tajnym magazynie kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi