Gwiazdy odsłaniają kolejną tajemnicę

31 grudnia 2013, 11:46

Masywne gwiazdy, co najmniej 8-krotnie cięższe od Słońca, wciąż stanowią zagadkę dla astronomów. Uczeni zastanawiają się, w jaki sposób dochodzi do formowania się takich gwiazd, podczas gdy zdecydowania większość gwiazd to obiekty znacznie mniejsze.


Tak powstają układy AM CVn

19 grudnia 2013, 13:31

W połowie ubiegłego wieku w gwiazdozbiorze Psów Gończych (Canes Venatici) zaobserwowano niezwykła gwiazdę. Po latach okazało się, że AM Canum Venaticorum (AM CVn) to nie jedna, a układ dwóch gwiazd, które okrążają się w ciągu zaledwie 18 minut i - prawdopodobnie - generują przez to przewidziane przez Einsteina fale grawitacyjne


Rzadki meteoryt nierozpoznany przez 140 lat

17 grudnia 2013, 11:12

W ręce ekspertów trafił rzadko spotykany meteoryt, który nierozpoznany przeleżał 140 lat w Holandii. Obiekt, którego wiek oceniono na 4,6 miliarda lat, a zatem uformował się wkrótce po powstaniu Układu Słonecznego, spadł 27 października 1873 roku w pobliżu wsi Diepenveen


© NASA

Chińczycy wylądowali

16 grudnia 2013, 11:00

Chiny stały się trzecim, po ZSRR i USA, państwem, które dokonało miękkiego lądowania na Księżycu. Eksperci chwalą osiągnięcie Państwa Środka, podkreślając, że pokazuje ono jak bardzo zaawansowany jest Pekin w dziedzinie podboju kosmosu.


Gaz szlachetny w kosmosie

13 grudnia 2013, 15:03

Astronomowie z University College London są pierwszymi, którzy w przestrzeni kosmicznej odkryli gaz szlachetny. Znaleziono go w Mgławicy Kraba. Odkrycia dokonała grupa pod kierunkiem profesora Mike'a Barlowa, który obserwowała mgławice w dalekiej podczerwieni


Pierwszy gejzer z Europy

13 grudnia 2013, 11:21

Ekspertom po raz pierwszy udało się zauważyć chmurę tlenu i wodoru wydobywającą się z powierzchni Europy, księżyca Jowisza. To wzmacnia przypuszczenia, że pod lodową pokrywą Europy kryje się ocean


Zagłada bardziej prawdopodobna niż sądzono

12 grudnia 2013, 19:50

Przed kilkoma miesiącami informowaliśmy, że bozon Higgsa jest zapowiedzią zagłady wszechświata. Teraz naukowcy z Danii dokonali obliczeń, z których wynika, że zagłada jest bardziej prawdopodobna niż dotychczas sądzono.


Wszechświat bez Wielkiego Wybuchu

12 grudnia 2013, 12:43

Wielki Wybuch nie jest potrzebny do powstania wszechświata, uważają naukowcy z Wiedeńskiego Uniwersytetu Technologicznego, którzy wraz z kolegami z Uniwersytetu Harvarda, MIT-u i Uniwersytetu w Edynburgu. Na gruncie matematyki opisali oni proces, zgodnie z którym rozszerzający się wszechświat powstaje wskutek podgrzania czasu i przestrzeni.


Curiosity ocenił zagrożenie dla ludzi na Marsie

10 grudnia 2013, 14:09

Łazik Curiosity przesłał dobre informacje dotyczące przyszłej załogowej misji na Marsa. Wynika z nich, że 180-dniowy lot na Czerwoną Planetę, 500-dniowy pobyt i 180-dniowy powrót narazi astronautów na dawkę promieniowania rzędu 1,1 siwerta. To z pewnością ilość, z którą można sobie poradzić - mówi Don Hassler z Southwest Research Institute, który jest głównym naukowcem odpowiedzialnym za instrument Radiation Assessment Detector (RAD)


Jak złapać ciemną materię?

9 grudnia 2013, 13:38

Istnienie ciemnej materii to wciąż jedynie teoria, gdyż nikt nie wykrył jej fizycznej obecności. Najmocniejszym dowodem na jej istnienie byłoby zarejestrowanie tworzącej ją cząstki.


Zostań Patronem

Od 2006 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać KopalnięWiedzy.

Patronite

Patroni KopalniWiedzy