Bilirubina zwiększa przeżywalność wysp trzustkowych

12 sierpnia 2016, 12:49

Podczas badań na myszach będąca przeciwutleniaczem bilirubina hamowała reakcję immunologiczną po przeszczepie wysp trzustkowych.


Stymulują i poznają

11 sierpnia 2016, 11:29

Naukowcy z Aalto University i Uniwersytetu Wisconsin wykorzystali przezczaszkową stymulację magnetyczną (TMS) i elektroencefalografię (EEG), by ustalić, jak fakt, czy ludzie śnią, czy nie, wpływa na aktywność mózgu w czasie snu wolnofalowego (NREM).


Alergie wpływają na powstawanie nowych neuronów

9 sierpnia 2016, 12:19

Sezonowe alergie mogą zmieniać mózg.


Manipulując źródłami cukru roślinnego, można kontrolować rozprzestrzenianie malarii?

5 sierpnia 2016, 12:41

Samice komarów pobierają krew ssaków, ale w skład ich diety wchodzą także pokarmy zawierające cukry, np. nektar, owoce czy sok mleczny drzew. Ostatnio naukowcy z Burkina Faso zauważyli, że roślinne cukry wpływają na relacje komarów z zarodźcami malarii, a więc na ich możliwość rozprzestrzeniania choroby.


Tkanki raka piersi i zdrowa różnią się mikrobiomem

3 sierpnia 2016, 11:48

Zespół z Mayo Clinic znalazł dowody na występowanie bakterii w sterylnie pobranych próbkach z piersi. Amerykanie stwierdzili też, że tkanki zdrowa i nowotworowa różnią się pod względem tego mikrobiomu.


Wibrujący wspomagacz dla chirurgów

2 sierpnia 2016, 08:06

Naukowcy z Uniwersytetu w Hiroszimie opracowali wibrujące urządzenie - aktuator PZT - które w czasie operacji minimalnie inwazyjnych zwiększa wrażliwość chirurga na różne kształty i tekstury w ciele pacjenta.


Wszyscy mamy w nosie rozwiązanie problemu lekooporności?

29 lipca 2016, 12:32

Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze i German Center for Infection Research odkryli, że kolonizująca ludzki nos Gram-dodatnia bakteria Staphylococcus lugdunensis produkuje nieznany dotąd antybiotyk.


Ultradźwiękowy sposób na oporne nadciśnienie

28 lipca 2016, 14:10

Ciśnienie chorych na cukrzycę typu 2. z opornym nadciśnieniem można znacząco obniżyć, aplikując przez 20 min ultradźwięki do ich przedramienia.


Pierwszy europejski przypadek dziecka z małogłowiem wywołanym wirusem Zika

27 lipca 2016, 16:14

W poniedziałek (25 lipca) w Hiszpanii urodziło się pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią (małogłowiem) wywołaną wirusem Zika (ZIKV).


Gorące burze piaskowe zwiększają ryzyko zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

27 lipca 2016, 14:32

Ekspozycja na unoszący się w powietrzu kurz i wysokie temperatury są ważnymi czynnikami ryzyka bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.


Zostań Patronem

Od 2006 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać KopalnięWiedzy.

Patronite

Patroni KopalniWiedzy