W Polsce pojawił się wirus Zika
18 sierpnia 2016, 07:08U dwóch Polaków, którzy wrócili z Dominikany i Kolumbii wykryto wirusa Zika. Nie jest to zaskoczeniem dla specjalistów od epidemiologii i chorób tropikalnych. Polacy podróżują do krajów, gdzie Zika występuje, więc było tylko kwestią czasu, gdy któryś z naszych rodaków ulegnie zakażeniu.
Pacjent z olbrzymim prawym przedsionkiem
17 sierpnia 2016, 14:58U 57-letniego mężczyzny, który zgłosił się do szpitala z obrzękiem kończyn, tomografia komputerowa ujawniła olbrzymi prawy przedsionek. Z raportu opublikowanego w New England Journal of Medicine wynika, że przez to serce zajmowało aż 82% klatki piersiowej.
Pora dnia wpływa na podatność na zakażenie
16 sierpnia 2016, 13:22Jesteśmy bardziej podatni na zakażenia o określonych porach dnia, bo nasz zegar biologiczny wpływa na zdolność wirusów do replikacji i rozprzestrzeniania między komórkami.
Wirus Zika powoduje też sztywność stawów
12 sierpnia 2016, 13:53Zespół neuropediatry dr Vanessy van der Linden Moty z Barao de Lucena w Recife opisał na łamach pisma BMJ 7 przypadków, które mogą wskazywać na to, że wirus Zika (ZIKV) powoduje nie tylko mikrocefalię, ale i wrodzoną sztywność stawów (artrogrypozę).
Bilirubina zwiększa przeżywalność wysp trzustkowych
12 sierpnia 2016, 12:49Podczas badań na myszach będąca przeciwutleniaczem bilirubina hamowała reakcję immunologiczną po przeszczepie wysp trzustkowych.
Stymulują i poznają
11 sierpnia 2016, 11:29Naukowcy z Aalto University i Uniwersytetu Wisconsin wykorzystali przezczaszkową stymulację magnetyczną (TMS) i elektroencefalografię (EEG), by ustalić, jak fakt, czy ludzie śnią, czy nie, wpływa na aktywność mózgu w czasie snu wolnofalowego (NREM).
Alergie wpływają na powstawanie nowych neuronów
9 sierpnia 2016, 12:19Sezonowe alergie mogą zmieniać mózg.
Manipulując źródłami cukru roślinnego, można kontrolować rozprzestrzenianie malarii?
5 sierpnia 2016, 12:41Samice komarów pobierają krew ssaków, ale w skład ich diety wchodzą także pokarmy zawierające cukry, np. nektar, owoce czy sok mleczny drzew. Ostatnio naukowcy z Burkina Faso zauważyli, że roślinne cukry wpływają na relacje komarów z zarodźcami malarii, a więc na ich możliwość rozprzestrzeniania choroby.
Tkanki raka piersi i zdrowa różnią się mikrobiomem
3 sierpnia 2016, 11:48Zespół z Mayo Clinic znalazł dowody na występowanie bakterii w sterylnie pobranych próbkach z piersi. Amerykanie stwierdzili też, że tkanki zdrowa i nowotworowa różnią się pod względem tego mikrobiomu.
Wibrujący wspomagacz dla chirurgów
2 sierpnia 2016, 08:06Naukowcy z Uniwersytetu w Hiroszimie opracowali wibrujące urządzenie - aktuator PZT - które w czasie operacji minimalnie inwazyjnych zwiększa wrażliwość chirurga na różne kształty i tekstury w ciele pacjenta.