
Białucha nauczyła się języka delfinów
6 listopada 2017, 13:45Białucha arktyczna zaskoczyła naukowców, bo po umieszczeniu w akwarium delfinów butlonosych nauczyła się ich pogwizdywań i klikania.

Konie potrafią odczytywać ludzką mowę ciała
6 listopada 2017, 12:21Konie potrafią odróżnić dominujące i uległe postawy u ludzi, nawet nieznanych.

Młode samce mamutów częściej wpadały w naturalne pułapki
3 listopada 2017, 11:56Samce mamutów częściej wpadały w naturalne pułapki i umierały.

Orangutan z Tapanuli - nowy i najbardziej zagrożony przedstawiciel człowiekowatych
3 listopada 2017, 11:08Nowo odkryty gatunek orangutana jest najbardziej zagrożonym przedstawicielem człowiekowatych na świecie. Szacuje się, że pozostało jedynie ok. 800 osobników.

"Brązowienie" zbiorników utrudnia dezynfekcję wody przez słoneczny ultrafiolet
2 listopada 2017, 14:07Przez zmianę klimatu zwiększa się spływ związków organicznych. Zjawisko to może ograniczyć penetrację zabijającego patogeny ultrafioletu w jeziorach, rzekach i morskich wodach przybrzeżnych.

By pobić rywala, przyspieszają swoje plemniki
30 października 2017, 12:40By pobić rywali, samce czawyczy (Oncorhynchus tshawytscha) potrafią błyskawicznie dostosować prędkość plemników.

Zostaną zagłodzone przez zmianę klimatu?
30 października 2017, 11:22Zmiana klimatu może doprowadzić do zagłodzenia na śmierć krytycznie zagrożonych maki szerokonosych (Prolemur simus).

Niepowodzenia reprodukcyjne przez fitoestrogeny z diety
27 października 2017, 12:36Naukowcy z Zoo Global w San Diego i Uniwersytetu w Mars Hill badali kwestie związane z płodnością urodzonych w niewoli nosorożców południowych (Ceratotherium simum simum). Stwierdzili, że jednym z czynników przyczyniających się do niepowodzeń rozrodczych może być dieta zawierająca soję i lucernę.

W odpowiedzi na dźwięki o niskiej częstotliwości ostrygi błyskawicznie zamykają muszle
27 października 2017, 11:43W reakcji na dźwięki o niskiej częstotliwości, które są typowe dla morskiego zanieczyszczenia hałasem, ostryżyce japońskie (zwane też ostrygami wielkimi) błyskawicznie zamykają muszle.

Chodzi o smak, nie o wygląd
26 października 2017, 13:54Dotąd biolodzy zakładali, że zwierzęta zjadają kawałki tworzyw sztucznych, bo przypominają one ich ofiary. Nowe badanie nad koralowcami pokazuje jednak, że może istnieć dodatkowa przyczyna. Parzydełkowce nie mogą się kierować wzrokiem, bo nie mają oczu. Wydaje się natomiast, że po prostu lubią smak plastiku.